Το 9ο Πανελλήνιο Συνέδριο Διδακτικής των Φυσικών Επιστημών και Νέων Τεχνολογιών στην Εκπαίδευση διοργανώνεται από την Ένωση για την Εκπαίδευση στις Φυσικές Επιστήμες και την Τεχνολογία (ΕΝΕΦΕΤ) σε συνεργασία με το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης της Παιδαγωγικής Σχολής του ΑΠΘ. Το Συνέδριο θα πραγματοποιηθεί από την Παρασκευή 8 έως την Κυριακή 10 Μαΐου 2015, στον Πύργο της Παιδαγωγικής Σχολής.

Σκοπός του Συνεδρίου είναι, σύμφωνα με τους διοργανωτές, η ανακοίνωση και η ενημέρωση για τις έρευνες που διεξάγονται, η ανάδειξη τεκμηριωμένων εφαρμογών, η διαμόρφωση εκπαιδευτικών προτάσεων, η επικοινωνία και η αλληλεπίδραση μεταξύ ερευνητών και εκπαιδευτικών όλων των βαθμίδων, η ανάπτυξη νέων συνεργασιών και ερευνητικών κατευθύνσεων.