Τελετή Αναγόρευσης της Πόπης Πολέμη σε Επίτιμη Διδάκτορα του Τμήματος Φιλολογίας του ΑΠΘ

Σε Επίτιμη Διδάκτορα του Τμήματος Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Α.Π.Θ. θα αναγορευτεί η ιστορικός, βιβλιογράφος, δοκιμιογράφος και επιμελήτρια εκδόσεων, Πόπη Πολέμη, για τα 30 χρόνια γόνιμης πνευματικής εργασίας, συμβάλλοντας με συνέπεια στην αυτογνωσία του νέου ελληνισμού, χαρτογραφώντας κοινωνικά δίκτυα της ανάγνωσης, αναζητώντας ρηξικέλευθους τρόπους ερμηνείας του παρελθόντος, με την αξιοποίηση νέων μεθοδολογικών εργαλείων, προσφέροντας ακούραστα, επί δεκαετίες, στην έκδοση σημαντικών βιβλίων.

Η Τελετή Αναγόρευσης θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 22 Μαΐου 2015 και ώρα 19.00, στην Αίθουσα Τελετών του Παλαιού Κτιρίου της Φιλοσοφικής Σχολής του Α.Π.Θ.