Ημερίδα: «Βιώσιμη τουριστική ανάπτυξη και πολιτιστική κληρονομιά του Δρόμου του Μεταξιού»

Στο πλαίσιο του διακρατικού έργου Black Sea Basin 2014-2020 με τίτλο «SILC- Silk Road Local Culture», θα πραγματοποιηθεί αύριο, Παρασκευή 29 Μαρτίου 2019, και ώρες 18.00-21.00, στην Αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου του Δημαρχείου Θεσσαλονίκης, Ημερίδα με θέμα «Sustainable tourism development and Silk Road cultural heritage – Βιώσιμη τουριστική ανάπτυξη και πολιτιστική κληρονομιά του δρόμου του μεταξιού».

H Ημερίδα διοργανώνεται από το Έργο SILC, επικεφαλής εταίρος του οποίου είναι το Τμήμα Οικονομικών Επιστημών της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του ΑΠΘ, σε συνεργασία με το Ευρωπαϊκό Διεπιστημονικό Κέντρο Τουρισμού του Δρόμου του Μεταξιού του ΑΠΘ.

Εκπρόσωποι τοπικών φορέων, της ακαδημαϊκής κοινότητας, καθώς και των  οργανισμών και Πανεπιστημίων των χωρών της Μαύρης Θάλασσας που συμμετέχουν στο Έργο SILC (Γεωργία, Αρμενία, Βουλγαρία, Ρουμανία) θα συζητήσουν για τις δυνατότητες βιώσιμης τουριστικής ανάπτυξης, καθώς και τις νέες ευκαιρίες που δημιουργούνται για τον κλάδο του τουρισμού από την ανάδειξη και την αξιοποίηση της υλικής και της άυλης πολιτιστικής κληρονομιάς του Δρόμου του Μεταξιού, τόσο σε τοπικό και περιφερειακό επίπεδο, όσο και στην ευρύτερη περιοχή της Μαύρης Θάλασσας.

Η Ημερίδα είναι ανοιχτή για το κοινό, ενώ θα δοθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης.