Απόφαση της Συγκλήτου σχετικά με τον προϋπολογισμό του Α.Π.Θ. οικονομικού έτους 2012.

Αγαπητά μέλη της Πανεπιστημιακής Κοινότητας,

Σας γνωστοποιούμε ότι η Σύγκλητος του Α.Π.Θ., στη με αριθμό 2848/4-7-12 συνεδρίασή της, ύστερα από εισήγηση του Πρυτανικού Συμβουλίου (συνεδρίαση με αριθμό 1649/2-7-12) και σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 2 παρ. 2 εδάφιο β περ. VIII του Ν. 2083/92, και τη με αριθμό 350/2012 Γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους, η οποία μας κοινοποιήθηκε με το σχετικό έγγραφο, αποφάσισε την κατάρτιση του Προϋπολογισμού του Πανεπιστημίου μας, οικονομικού έτους 2012, σύμφωνα με τους συνημμένους πίνακες.

Η Σύγκλητος, στην ίδια ως άνω συνεδρίαση, αποφάσισε επίσης να ζητήσει από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού πρόσθετη επιχορήγηση ποσού 7.955.000,00 €, προκειμένου να λειτουργήσει το Πανεπιστήμιό μας, καλύπτοντας μόνο τις βασικές και ανελαστικές του δαπάνες.

Σας κοινοποιούμε για ενημέρωσή σας τη σχετική απόφαση της Συγκλήτου με αριθμό 2848/4-7-12, τη σχετική εισήγηση για την πρόσθετη επιχορήγηση και πίνακες με τα στοιχεία του καταρτισθέντος προϋπολογισμού.

Οι Πρυτανικές Αρχές,

Ιωάννης Α. Μυλόπουλος, Πρύτανης ΑΠΘ