Επίσκεψη Αντιπροσωπείας από το Πανεπιστήμιο Trakya University της Τουρκίας

Στις 15 Δεκεμβρίου 2006 επισκέφθηκε το Α.Π.Θ. αντιπροσωπεία Καθηγητών από το Trakya University. Την αντιπροσωπεία αποτελούσαν οι:
Prof. Dr. Enver DURAN, Rector of the Trakya University,
Prof. Dr. Beyan KARAMANKIOGLOU, Vice-Rector of the Trakya University,
Assoc. Prof. M. Cem UZAL, Vice-Dean of Medical Faculty,
Assoc. Prof. Temer TIMARCI, Faculty of Engineering & Architecture,
Assoc. Prof. Ayse AKYOL, Faculty of Economics & Administrative Sciences,
Assist. Prof. Rehat FAIKOGLOU, Kirklareli Health College,
Dr. Ersi ABACI-KALFAOGLOU, Adviser to the Rector.
Σκοπός της επίσκεψης ήταν η διερεύνηση δυνατότητας σύναψης συμφωνίας επιστημονικής συνεργασίας με το Α.Π.Θ.
Πραγματοποιήθηκε συνάντηση της αντιπροσωπείας με τον Κοσμήτορα της Πολυτεχνικής Σχολής Καθηγ. Ν. Μουσιόπουλο και μέλη ΔΕΠ της εν λόγω Σχολής καθώς και ξενάγηση στους χώρους του Α.Π.Θ. από τον Αναπλ. Καθηγ. Κ. Σικαλίδη.
Κατόπιν η Τουρκική αντιπροσωπεία συναντήθηκε στη Πρυτανεία με τον Πρύτανη Καθηγ. Αναστάσιο Μάνθο και την Αντιπρύτανη Ακαδημαϊκών Υποθέσεων Καθηγ. Αθανασία Τσατσάκου και υπήρξε εποικοδομητική συζήτηση σχετικά με τις δυνατότητες σύναψης συμφωνίας επιστημονικής συνεργασίας μεταξύ των δύο Πανεπιστημίων.
Η συνάντηση ολοκληρώθηκε με παράθεση γεύματος στο εστιατόριο του Τελλογλείου Ιδρύματος.