Απόφαση της Συγκλήτου του Α.Π.Θ. στην συνεδρίαση της 20ης Δεκεμβρίου 2006

Η Σύγκλητος θεωρώντας εξαιρετικής σπουδαιότητας θέμα για το μέλλον της Δημόσιας Ανώτατης Εκπαίδευσης την επικείμενη συζήτηση στη Βουλή, για τη συνταγματική αναθεώρηση του άρθρου 16 του Συντάγματος που ορίσθηκε για την 10η Ιανουαρίου αποφάσισε τα ακόλουθα:
Στη σημερινή συγκυρία και εν όψει της εκφρασμένης αντίθεσης της Πανεπιστημιακής Κοινότητας για την αλλαγή του άρθρου 16, συγκαλεί έκτακτη σύνοδο της Συγκλήτου στις 8 Ιανουαρίου για συζήτηση της αλλαγής του Συνταγματικά καθιερωμένου θεσμού του Δημόσιου Πανεπιστημίου.

Επίσης στη σημερινή συγκυρία και εν όψει της συζήτησης και ψήφισης του Προϋπολογισμού θεωρεί ότι η χρηματοδότηση για την Παιδεία θα πρέπει να αντικατοπτρίζει τις πραγματικές ανάγκες της.