Υποτροφία Κληροδοτήματος “Κων/νου Λαζαρίδη” (τριών (3) υποτροφιών σε μεταπτυχιακούς φοιτητές της Σχολής Γεωπονίας ή Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος του Α.Π.Θ.)

Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης προκηρύσσει από τα έσοδα του κληροδοτήματος «Κων/νου Λαζαρίδη» τη χορήγηση – κατόπιν επιλογής- τριών (3) υποτροφιών σε μεταπτυχιακούς φοιτητές της Σχολής Γεωπονίας ή Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος του Α.Π.Θ.
Προϋποθέσεις χορήγησης: ελληνική ιθαγένεια ή καταγωγή (με προτίμηση των καταγόμενων από γονείς Ποντίους ή από ακριτικές περιοχές και νησιά της Ελλάδας), ηλικία μέχρι τριάντα έξι (36) ετών, καλή επίδοση στις σπουδές, οικονομική αδυναμία.
Ύψος – διάρκεια υποτροφίας: 330,00 € το μήνα επί δώδεκα (12) μήνες το χρόνο για ένα (1) χρόνο με δυνατότητα παράτασης για ένα (1) χρόνο ακόμη.
Έναρξη υποτροφίας: από την έναρξη του ακαδημαϊκού έτους 2008-2009
Κείμενο προκήρυξης-δικαιολογητικά-αιτήσεις: (μέχρι 1/12/2008) στο Τμή-μα Κληροδοτημάτων, β΄ όροφος κτιρίου Κ. Καραθεοδωρή (Διοίκησης) του Α.Π.Θ. κατά τις εργάσιμες μέρες και ώρες τηλ. 2310-995214, fax. 2310-995211.

Θεσσαλονίκη: 20/10/2008

Η Προϊσταμένη  της Γενικής Δ/νσης Οικονομικών Υπηρεσιών