Ανακοίνωση από το Κέντρο Λειτουργίας Δικτύου με τίτλο: “Αναβαθμίσεις δικτύων πρόσβασης και διανομής”

Το Κέντρο Λειτουργίας Δικτύου, στο πλαίσιο της συνεχούς προσπάθειάς του για αναβάθμιση των παρεχόμενων υπηρεσιών και της πρόσβασης των χρηστών στο δίκτυο δεδομένων του ΑΠΘ και στο Internet, ολοκλήρωσε τη διαδικασία αναβαθμίσεων σε δίκτυα πρόσβασης και στο δίκτυο διανομής. Από τα μέσα Φεβρουαρίου εγκαταστάθηκαν νέοι και αντικαταστάθηκαν παλαιότεροι μεταγωγείς (ethernet switches), ως εξής:
-Αντικατάσταση μεταγωγέων δικτύου πρόσβασης με καινούργιους νεότερης τεχνολογίας και αυξημένων δυνατοτήτων σε 13 κόμβους στα κτίρια:

• Τοπογράφων (κτ. 11)
  • “Δ” Πολυτεχνικής Σχολής (κτ. 12, 4ος όροφος)
  • Γεωπονίας / Δασολογίας (κτ. 19)
  • Σχολής Θετικών Επιστημών – παλαιό κτίριο (κτ. 22a και 22b)
  • Σχολής Θετικών Επιστημών – νέο κτίριο “γυάλινο”, ανατ.
  • Αστεροσκοπείο (κτ. 24)

-Αντικατάσταση 3 μεταγωγέων δικτύου διανομής με καινούργιους νεότερης τεχνολογίας και αυξημένων δυνατοτήτων σε 3 κόμβους, στα κτίρια:

• Ιατρικής
  • Βιολογίας
  • Σχολής Θετικών Επιστημών

-Αντικατάσταση όλων των shared 10Mbps ethernet hubs των εξωκειμένων μονάδων με μεταγωγείς τεχνολογίας fast ethernet (switched 100Mbps).

Με τις παραπάνω αναβαθμίσεις επετεύχθησαν τα εξής:
-Δυνατότητα ενεργοποίησης της υπηρεσίας “πρόσβασης στο δίκτυο δεδομένων του ΑΠΘ από κοινόχρηστες πρίζες <http://noc.auth.gr/services/network/public_lan/index.html>” σε οποιαδήποτε πρίζα εντός Πανεπιστημιούπολης (και σε αρκετές εξωκείμενες μονάδες).
-Μετατροπή όλων των τοπικών δικτύων (και των εξωκειμένων μονάδων) σε switched και απόσυρση όλων των hubs από το δίκτυο του ΑΠΘ.
-Αναβάθμιση των συνδέσεων 11 κόμβων πρόσβασης με το δίκτυο διανομής από fast ethernet (100 Mbps) σε gigabit ethernet (1000 Mbps – 1 Gbps).
-Απόσυρση μεταγωγέων που δεν υποστηρίζονται πλέον από τον κατασκευαστή λόγω παλαιότητας, από τους πλέον κρίσιμους κόμβους του δικτύου διανομής.