Έναρξη λειτουργίας Ευρωπαϊκού Πανεπιστημιακού Κέντρου (European University Center)

Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστημιακό Κέντρο άρχισε να λειτουργεί τον Απρίλιο στο Πανεπιστήμιο του Πεκίνου, το υψηλότερο στην κλίμακα βαθμολογίας πανεπιστήμιο στην Κίνα. Θα στεγάζεται σε κεντρικό σημείο της πανεπιστημιούπολης και είναι το πρώτο Ευρωπαϊκό Πανεπιστημιακό Κέντρο παρόμοιου εύρους συμμετοχών και δράσεων το οποίο έχει ιδρυθεί στην Κίνα.

Εκτός από το Πανεπιστήμιο του Πεκίνου τα ακόλουθα Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια είναι μέλη του Κέντρου:
Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης,
Lund University,
Paris Universitas (μια ένωση Παν/μιων που μεταξύ άλλων είναι τα Paris Dauphine – Paris 9, Pantheon – Assas – Paris 2, Paris Sorbonne – Paris 4, Sorbonne Nouvelle – Paris 3, Pierre & Marie Curie – Paris 6),
Universidad Autonoma Madrid,
Universita degli Studi di Milano,
Université de Strasbourg,
University College Dublin,
University College London,
University of Vienna και
University of Warsaw.
Πρόεδρος για την περίοδο των δύο πρώτων χρόνων είναι ο κ. Goran Bexell, πρώην Αντιπρόεδρος του Πανεπιστημίου του Lund.

Το Κέντρο επικεντρώνεται στις ακόλουθες δραστηριότητες:

• Κοινά ερευνητικά προγράμματα και μαθήματα μεταξύ των συμμετεχόντων Ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων και του Πανεπιστημίου του Πεκίνου, μέσω διαφόρων Τμημάτων και Σχολών.
  • Προγράμματα ανταλλαγής.
  • Συνέδρια.
  • Συνεργασία μεταξύ των συμμετεχόντων Ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων, του Πανεπιστημίου του Πεκίνου και άλλων ερευνητικών Πανεπιστημίων και Ερευνητικών Ιδρυμάτων στην Κίνα όπως το CAS (Chinese Academy of Sciences) και το CASS (Chinese Academy of Social Sciences).
  • Παροχή Υπηρεσιών σε ερευνητές και μέλη ΔΕΠ οι οποίοι επισκέπτονται το Πανεπιστήμιο του Πεκίνου.

Είναι το πρώτο Ευρωπαϊκό Πανεπιστημιακό Κέντρο τέτοιου τύπου το οποίο έχει εγκαθιδρυθεί στην Κίνα.