Ψήφισμα του Τμήματος Επιστημών Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης

Η  Γενική Συνέλευση του Τμήματος Επιστημών Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης με αριθμό 15/06.03.2010 του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης καταδικάζει την αποτρόπαιη επίθεση του Ισραηλινού Στρατού εναντίον της διεθνούς ανθρωπιστικής βοήθειας, η οποία μετέφερε ιατροφαρμακευτικό υλικό και τρόφιμα στον αποκλεισμένο από το Ισραήλ Παλαιστινιακό λαό.

Εκφράζουμε την αγανάκτησή μας για τη χρήση ωμής βίας και την καταστρατήγηση κάθε αρχής διεθνούς δικαίου, με τη δολοφονία, ξυλοδαρμό, και φυλάκιση των συμμετεχόντων στην ειρηνευτική δύναμη, τους οποίους απήγαγαν ενώ έπλεαν σε διεθνή ύδατα και σε απόσταση 80 ναυτικών μιλίων από τις ακτές του Ισραήλ, τους μετέφεραν, τους κράτησαν και τους κακομεταχειρίστηκαν σε Ισραηλινές φυλακές.

Εκφράζουμε, τέλος, αλληλεγγύη προς τους φυλακισμένους της διεθνούς βοήθειας και ελπίζουμε, με τη βοήθεια του πολιτικού κόσμου και των διεθνών οργανισμών, να επιστρέψουν σύντομα  όλοι στις πατρίδες τους.