Χορωδία «Γιάννης Μάντακας» του ΑΠΘ – Ενημέρωση

ΗΧ ορωδία «Γιάννης Μάντακας» του ΑΠΘ συμμετείχε από τις 15 – 22 Αυγούστου στο Φεστιβάλ Europa Cantat που έγινε στο Πετς της Ουγγαρίας στο πλαίσιο των εκδηλώσεων του «Pecs -Πολιτιστική Πρωτεύουσα της Ευρώπης 2010».

Οι πρόβες της χορωδίας για τη νέα ακαδημαϊκή περίοδο αρχίζουν την Τρίτη 21 Σεπτεμβρίου.
Στον προγραμματισμό της υπάρχουν αρκετές εκδηλώσεις, μεταξύ των οποίων είναι η συμμετοχή της στη συναυλία της ΚΟΘ με τη Συμφωνία Νο 2 του Γκούσταβ Μάλερ, η καθιερωμένη χριστουγεννιάτική συναυλία, καθώς και η συμμετοχή της στη Φοιτητική Εβδομάδα.

Οι πρόβες της χορωδίας γίνονται κάθε Τρίτη και Πέμπτη, ώρα 20.30 – 22.30, στην αίθουσα του Μουσικού Τμήματος της Πανεπιστημιακής Φοιτητικής Λέσχης.

Γίνονται δεκτά και νέα μέλη. Βασική προϋπόθεση είναι να έχουν σωστή φωνή και διάθεση για ομαδική δημιουργική απασχόληση, και όχι απαραίτητα ειδικές μουσικές γνώσεις.

Περισσότερες πληροφορίες στο