Ανακοίνωση του Πρυτανικού Συμβουλίου για τη δρομολόγηση δύο λεωφορειακών γραμμών για την Πανεπιστημιακή Κοινότητα

Αγαπητά μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας,

Το Πρυτανικό Συμβούλιο, για την εξυπηρέτηση όλων των μελών της Πανεπιστημιακής Κοινότητας, δρομολογεί από την Παρασκευή 7/1/2011 δύο λεωφορειακές γραμμές,  όπως αναφέρονται παρακάτω:

Α) Η πρώτη λεωφορειακή γραμμή έχει αφετηρία την εσοχή της Γεωπονικής Σχολής στην οδό Αγ. Δημητρίου και διασχίζει την οδό Ν. Εγνατία (λεωφόρο Κ. Καραμανλή) με κατεύθυνση τις κτιριακές εγκαταστάσεις της Δασολογικής Σχολής στο Φοίνικα, το Αγρόκτημα της Γεωπονικής Σχολής, το κτίριο Τμήματος Εικαστικών & Εφαρμ.Τεχνών (έναντι ζαχαροπλαστείου Μίλτος),    το Νόησις (Κέντρο Διάδοσης Επιστημών & Μουσείο Τεχνολογίας) και τερματισμό το νέο κτίριο Τ.Ε.Φ.Α.Α. Θέρμης, επιστρέφοντας στο campus του Α.Π.Θ. διά της οδού Ν. Εγνατία.

Β) Η δεύτερη λεωφορειακή γραμμή έχει αφετηρία την εσοχή της Γεωπονικής Σχολής στην οδό Αγ. Δημητρίου και διασχίζει την περιφερειακή οδό με κατεύθυνση και τερματισμό το χώρο του κτιρίου της Σχολής Καλών Τεχνών (Καπναποθήκη στη Μονή Λαζαριστών), επιστρέφοντας στο campus του Α.Π.Θ. διά της οδού Λαγκαδά – Αγ. Δημητρίου.
Μόνο τα δρομολόγια που αναχωρούν στις 7:45 και 12:45 θα πραγματοποιούν στάσεις στα Νοσοκομεία Παπανικολάου και Παπαγεωργίου. Για την επιστροφή από τα δύο νοσοκομεία θα χρησιμοποιείται το λεωφορείο που αναχωρεί από την εσοχή της Γεωπονικής Σχολής στην οδό Αγ. Δημητρίου στις 12:45 (ο εκτιμώμενος χρόνος διαδρομής από την αφετηρία για το Νοσοκομείο Παπανικολάου είναι 25’ και το Νοσοκομείο Παπαγεωργίου είναι 45’).

Οι ώρες αναχώρησης και επιστροφής, καθώς και οι στάσεις των δύο λεωφορειακών γραμμών, αναφέρονται αναλυτικά παρακάτω και ενδέχεται να τροποποιηθούν για τη διευκόλυνση όλων:
Α1) Για την πρώτη λεωφορειακή γραμμή:
Α1α) Δρομολόγια αναχωρήσεων από το κεντρικό campus του Α.Π.Θ.
‘Ωρες 8:00, 11:00, 14:00, 17:00 και 20:00.
– Αφετηρία εσοχή της Γεωπονικής Σχολής στην οδό Αγ. Δημητρίου
– Στάση ΟΑΣΘ Ευκλείδη
– Στάση ΟΑΣΘ Μπότσαρη
– Στάση ΟΑΣΘ 25ης Μαρτίου
– Στάση κτιριακές εγκαταστάσεις της Δασολογικής Σχολής στο Φοίνικα
– Στάση Αγρόκτημα της Γεωπονικής Σχολής (Πέτρινα κτίρια)
– Στάση κτίριο Τεχνολογίας Τροφίμων
– Στάση Βενζινάδικο Shell (δίπλα στο κτίριο  του Τμήματος Εικαστικών & Εφαρμ.Τεχνών )
– Στάση Νόησις (Κέντρο Διάδοσης Επιστημών & Μουσείο Τεχνολογίας)
– Τερματική στάση Τ.Ε.Φ.Α.Α. campus Θέρμης

Α1β) Δρομολόγια επιστροφής από το campus Θέρμης του Α.Π.Θ.
Ώρες 9:30, 12:30, 15:30, 18:30 και 21:15.
– Αφετηρία φυλάκιο κεντρικής εισόδου campus Θέρμης
– Στάση Νόησις (Κέντρο Διάδοσης Επιστημών & Μουσείο Τεχνολογίας)
– Στάση ΟΑΣΘ 25ης Μαρτίου
– Στάση ΟΑΣΘ Μπότσαρη
– Στάση ΟΑΣΘ Ευκλείδη
– Τερματική στάση εσοχή της Γεωπονικής Σχολής στην οδό Αγ. Δημητρίου

Β1) Για τη δεύτερη λεωφορειακή γραμμή:
Β1α) Δρομολόγια αναχωρήσεων από το κεντρικό campus του Α.Π.Θ.
Ώρες 7:45, 10:15, 12:45, 15:15, 17:45 και 20:15.
– Αφετηρία εσοχή της Γεωπονικής Σχολής στην οδό Αγ. Δημητρίου
– Στάση Νοσοκομείο Παπανικολάου (μόνο τα δρομολόγια των 7:45 και 12:45)
– Στάση Νοσοκομείο Παπαγεωργίου (μόνο τα δρομολόγια των 7:45 και 12:45)
– Τερματική στάση κτίριο της Σχολής Καλών Τεχνών (Καπναποθήκη στη Μονή Λαζαριστών)

Β1β) Δρομολόγια επιστροφής από το κτίριο της Σχολής Καλών Τεχνών (Καπναποθήκη στη Μονή Λαζαριστών)
Ώρες 9:00, 11:30, 14:00, 16:30, 19:00 και 21:15.
– Αφετηρία κεντρική είσοδος κτιρίου της Σχολής Καλών Τεχνών (Καπναποθήκη)
– Στάση ΟΑΣΘ Μνήματα Αγ. Παρασκευής (έναντι ΙΚΑ Νεαπόλεως)
– Στάση ΟΑΣΘ Δωδεκαόροφες (Εργατικές κατοικίες)
– Στάση έναντι κτιρίου ΔΕΗ (οδός Αγ. Δημητρίου)
– Στάση έναντι Ναού Αγ. Δημητρίου
– Στάση έναντι Τούρκικου Προξενείου
– Τερματική στάση εσοχή της Γεωπονικής Σχολής στην οδό Αγ. Δημητρίου

Με εκτίμηση,
Ιωάννης Α. Μυλόπουλος, Πρύτανης Α.Π.Θ.
Ιωάννης Δ. Παντής, Αντιπρύτανης Οικονομικού Προγραμματισμού και Ανάπτυξης
Δέσπω Αθ. Λιάλιου, Αντιπρύτανις Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Προσωπικού