Προκήρυξη Υποτροφίας Δωρεάς “Γιάννη Παπϊωάννου”

Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης προκηρύσσει από τα έσοδα της Δωρεάς «Ειρήνης Παπαϊωάννου» στη μνήμη «Γιάννη Α. Παπαϊωάννου», τη χορήγηση οικονομικής ενίσχυσης συνολικού ύψους 3.000,00 € σε υποψήφιο διδάκτορα Μουσικών Σπουδών Ελληνικού Πανεπιστημίου.

Προϋπόθεση χορήγησης: Ηλικία μέχρι τριάντα έξι (36) ετών, ελληνική ιθαγένεια ή καταγωγή, εκπόνηση διδακτορικής διατριβής σχετικής με τη Νεότερη Ελληνική Μουσική από τα χρόνια της Εθνικής Σχολής και ύστερα, με προτίμηση αυτής που ασχολείται με εξελίξεις της Ελληνικής μουσικής μετά τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο και ιδιαίτερα με τάσεις που σχετίζονται με πρωτοποριακά ρεύματα μουσικής του 20ου αιώνα και κατά προτεραιότητα σε αυτήν που ασχολείται με το έργο του συνθέτη Γιάννη Α. Παπαϊωάννου.

Κείμενο προκήρυξης-δικαιολογητικά-αιτήσεις: (μέχρι  15/04/2011) στο Τμήμα Κληροδοτημάτων, β΄ όροφος κτιρίου Κ. Καραθεοδωρή (Διοίκησης) του Α.Π.Θ. κατά τις εργάσιμες μέρες και ώρες τηλ. 2310-995214, fax. 2310-995211.

Θεσσαλονίκη:14-3-2011

Η Προϊσταμένη της Γενικής  Δ/νσης Οικονομικών Υπηρεσιών