ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΕΝ ΚΙΝΔΥΝΩ ΤΟ Α.Π.Θ. ΕΚΠΕΜΠΕΙ SOS

Συνέντευξη Τύπου έδωσε η Σύγκλητος του Α.Π.Θ. κατά τη διάρκεια της ανοιχτής συνεδρίασης που πραγματοποιήθηκε χθες, Τρίτη 17 Μαΐου 2011, στην αίθουσα της Συγκλήτου του Α.Π.Θ.

Μοναδικό θέμα της έκτακτης Συνεδρίασης της Συγκλήτου ήταν η ενημέρωση των Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης σχετικά με τα Θεσμικά, Ακαδημαϊκά, Οικονομικά και Έρευνας Προβλήματα του Α.Π.Θ. που θέτουν σε κίνδυνο την εύρυθμη λειτουργία του Ιδρύματος. Επίσης, ανακοινώθηκαν οι αποφάσεις της τελευταίας συνεδρίασης της Συγκλήτου και οι επόμενες δράσεις και διεκδικήσεις του Α.Π.Θ. που έχουν αποφασιστεί σε αυτήν.

Να σημειωθεί ότι, με πρωτοβουλία του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, τη Δευτέρα 23 Μαΐου 2011, θα πραγματοποιηθεί έκτακτη συνάντηση των Πρυτάνεων και Αντιπρυτάνεων των ΑΕΙ όλης της χώρας, με θέμα «Το Πανεπιστήμιο εν κινδύνω».

Με εκτίμηση,

Ιωάννης Α. Μυλόπουλος, Πρύτανης ΑΠΘ