Φοιτητικό Workshop Ιατρικής του Διαστήματος

O Ευρωπαϊκός Οργανισμός Διαστήματος (European Space Agency) διοργανώνει workshop για φοιτητές με θέμα την Ιατρική του Διαστήματος στην Κολονία (Γερμανία) μεταξύ 4 και 8 Ιουλίου 2011 στο Κέντρο Ευρωπαίων Αστροναυτών (European Astronaut Center). Μετά απο διαδικασία επιλογής, θα επιτραπεί μέχρι και σε 30 φοιτητές (προπτυχιακούς η επιπέδου Master) να συμμετέχουν στο workshop.

Οι επιλεγέντες φοιτητές θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν διαλέξεις απο υψηλούς καλεσμένους όπως ο Διευθυντής του τομέα Life Science της NASA, Jeff Davis, και ειδικούς σε θέματα Φυσιολογίας και Ιατρικής του Διαστήματος και να ενημερωθούν απευθείας από την ομάδα ειδικών που υποστηρίζει την υγεία των Ευρωπαίων αστροναυτών.

Οι φοιτητές σε μικρές ομάδες θα συμμετάσχουν σε πρακτικές ασκήσεις και επιδείξεις που θα αποτελέσουν μέρος του προγραμματος του workshop. Τα αποτελέσμτα της εργασίας των φοιτητών θα αξιολογηθούν απο ομάδα ειδικών και θα δοθεί βραβείο στην καλύτερη ομάδα.

Οι πιο σημαντικές θεματικές περιοχές του workshop είναι:

• Off-world basic life support,
  • Artificial-Gravity,
  • Crew data management,
  • Functional Medicine.

Περισσότερες πληροφορίες για την διαδικασία επιλογής και το προκαταρκτικό προγραμμα του workshop παρέχονται από:

• Ms. Sylvie Ijsselstein
    Coordination Office