Το νέο Σύστημα Διαβούλευσης του Α.Π.Θ.

Το Πρυτανικό Συμβούλιο πιστό στις δεσμεύσεις του για το συμμετοχικό πανεπιστήμιο και την ενεργοποίηση όλων των μελών της πανεπιστημιακής κοινότητας στη διαδικασία λήψης αποφάσεων, σας καλεί να συμμετέχετε στο νέο σύστημα διαβούλευσης του Α.Π.Θ. (http://diavoulefsi.auth.gr/).

Το συμμετοχικό πανεπιστήμιο περιλαμβάνει, μεταξύ άλλων, δύο κύριες δράσεις:

α) Τη συμμετοχή στις επιτροπές του Α.Π.Θ., η οποία βασίστηκε στην ανοικτή διαδικασία επιλογής μελών,

β) Την εφαρμογή του νέου συστήματος εστιασμένης διαβούλευσης, που αναπτύσσει η Επιτροπή Διαφάνειας και Διαβούλευσης και τίθεται στη διάθεσή σας από σήμερα για να λειτουργήσει ως βήμα γόνιμου διαλόγου.

Το σύστημα δεν υποκαθιστά τα θεσμικά όργανα του Ιδρύματος, αλλά διευκολύνει το έργο τους μέσω της λεπτομερούς και σε βάθος διερεύνησης των σύνθετων προβλημάτων του πανεπιστήμιου, όπως αυτά θα αναδεικνύονται μέσα από τον οργανωμένο διάλογο διαφορετικών ομάδων ενδιαφερομένων (μέλη ΔΕΠ, υπάλληλοι, φοιτητές, επιτροπές).

Για να εισέλθετε στο σύστημα θα σας ζητηθούν οι κωδικοί πρόσβασής σας στις κεντρικές ηλεκτρονικές υπηρεσίες του Α.Π.Θ.

Το νέο σύστημα διαβούλευσης, ως βασικό στοιχείο της διαδικασίας λήψης αποφάσεων, λειτουργεί για πρώτη φορά σε ελληνικό Α.Ε.Ι. και σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων για τη στήριξή σας και το ειλικρινές ενδιαφέρον σας.

Το Πρυτανικό Συμβούλιο

Ιωάννης Α. Μυλόπουλος, Πρύτανης ΑΠΘ