Συνάντηση Πρυτανικών Αρχών με τη Γενική Γραμματέα της Κεντρικής Επιτροπής του Κ.Κ.Ε., Αλέκα Παπαρήγα

Με τη Γενική Γραμματέα της Κεντρικής Επιτροπής του Κ.Κ.Ε., Αλέκα Παπαρήγα συναντήθηκαν την Τρίτη 13 Σεπτεμβρίου 2011 οι Πρυτανικές Αρχές του Α.Π.Θ., κατά τη διάρκεια της επίσκεψης της στο περίπτερο της Επιτροπής Ερευνών, στη Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης.

Η κ. Παπαρήγα ενημερώθηκε για την καινοτόμα ερευνητική δραστηριότητα που γίνεται στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και τις μεγάλες επιδόσεις και διεθνείς διακρίσεις του ιδρύματος, στην εκπαίδευση και την έρευνα παρά τα μεγάλα προβλήματα που αντιμετωπίζει το πανεπιστήμιο.

Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε ύστερα από πρόσκληση που απηύθυναν οι Πρυτανικές Αρχές του Α.Π.Θ. στους αρχηγούς των πολιτικών κομμάτων προκειμένου να ενημερωθούν για τη δεινή θέση στην οποία έχει περιέλθει το πανεπιστήμιο.

Έμφαση δόθηκε στις πλευρές του νέου νόμου για τα ΑΕΙ οι οποίες καταργούν το δημόσιο, ακαδημαϊκό και δημοκρατικό χαρακτήρα των πανεπιστημίων καθώς και τις αντιφάσεις του και τις δυσλειτουργίες που η εφαρμογή του θα προκαλέσει.

Οι συναντήσεις με τους πολιτικούς αρχηγούς θα συνεχιστούν μέσα στην εβδομάδα.

Ιωάννης Α. Μυλόπουλος, Πρύτανης ΑΠΘ
Ιωάννης Δ. Παντής, Αντιπρύτανης Οικονομικού Προγραμματισμού και Ανάπτυξης