Ίδρυση Συλλόγου Αποφοίτων του Α.Π.Θ.

Με πρωτοβουλία των Πρυτανικών Αρχών του Α.Π.Θ. πραγματοποιήθηκε χθες, Τετάρτη 21 Σεπτεμβρίου 2011, στην Αίθουσα της Συγκλήτου, η πρώτη συνάντηση για την ίδρυση Συλλόγου Αποφοίτων του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Στη συνάντηση συμμετείχαν πρώην πρυτάνεις, αντιπρυτάνεις και καθηγητές του Ιδρύματος.
Ο Σύλλογος αναμένεται να αριθμεί περισσότερα από 50.000 μέλη καθώς το Α.Π.Θ. είναι το μεγαλύτερο πανεπιστήμιο της Ελλάδας και της Ν.Α. Ευρώπης.
Έδρα του Συλλόγου θα είναι η Θεσσαλονίκη αλλά δεν αποκλείεται να ιδρυθούν παραρτήματα και σε άλλες πόλεις.

Στη συνάντηση, ανατέθηκε σε τριμελή επιτροπή η τεχνική διερεύνηση των όρων και των κριτηρίων βάσει των οποίων θα διαμορφωθεί το καταστατικό και θα συσταθεί το Συμβούλιο του Συλλόγου.

Με εκτίμηση,

Ιωάννης Α. Μυλόπουλος, Πρύτανης ΑΠΘ