Γραφείο Διασύνδεσης Α.Π.Θ.: Συμβουλευτική Σταδιοδρομίας για φοιτητές Ευάλωτων Κοινωνικών Ομάδων

Το Γραφείο Διασύνδεσης θα υλοποιήσει την τρέχουσα ακαδημαϊκή χρονιά 2011-2012 νέες δράσεις προσαρμοσμένες στις σύγχρονες ανάγκες των φοιτητών που προέρχονται από Ευάλωτες Κοινωνικά Ομάδες (ΑΜΕΑ, παλλινοστούντες, μετανάστες, άτομα με γλωσσικές και πολιτισμικές ιδιαιτερότητες κτλ) με στόχο την ανάπτυξη των επαγγελματικών τους προσόντων και την ενίσχυση της εργασιακής τους ένταξης. Πιο συγκεκριμένα θα παρέχει:

Ατομική Συμβουλευτική Επαγγελματικού Προσανατολισμού
Μέσω της ατομικής συμβουλευτικής οι φοιτητές/ απόφοιτοι θα έχουν την δυνατότητα να εντοπίσουν δυνατά σημεία και επαγγελματικές δεξιότητες, να θέσουν προσωπικούς επαγγελματικούς στόχους καθώς και να σχεδιάσουν και να θέσουν σε εφαρμογή ένα πλάνο αναζήτησης εργασίας προσαρμοσμένο στις ιδιαιτερότητες του κάθε ατόμου

Ενημέρωση για εξειδικευμένα θέματα που αφορούν σε μέλη Ευάλωτων Κοινωνικά Ομάδων
•Επιδοτούμενα προγράμματα απασχόλησης μέσω ΟΑΕΔ
•Προγράμματα επιδότησης για επιχειρήσεις
•Προγράμματα κατάρτισης
•Επιδόματα / Υποτροφίες

Ομαδικά Εργαστήρια Συμβουλευτικής με θέμα:
•Σύνταξη βιογραφικού σημειώματος και συνοδευτικής επιστολής
•Συνέντευξη επιλογής προσωπικού
•Τεχνικές αναζήτησης εργασίας
•Αυτογνωσία και λήψη επαγγελματικής απόφασης

Τηλεσυμβουλευτική
Συμβουλευτική που παρέχεται μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου/ τηλεφώνου/ skype για  απόφοιτους ΑΜΕΑ που δεν έχουν την δυνατότητα να μετακινηθούν στις εγκαταστάσεις του πανεπιστημίου ή διαβιούν σε απομακρυσμένες περιοχές.

*Τα εργαστήρια θα είναι προσαρμοσμένα στις ανάγκες και τις ιδιαιτερότητες των φοιτητών ΑΜΕΑ (προσβάσιμα σε άτομα με καροτσάκι, συζήτηση επιμέρους εξειδικευμένων θεμάτων κτλ).

Όσοι ενδιαφέρονται να ενημερωθούν και να αξιοποιήσουν τις υπηρεσίες μας μπορούν να απευθύνονται στην κα Βάλια Παυλίδου (2ο Περιφερειακό Γραφείο Διασύνδεσης, Κτίριο Σχολής ΝΟΠΕ, 1ος όροφος) και στο τηλέφωνο 2310997350 ή ηλεκτρονικά στο email valia@cso.auth.gr