Η Έδρα UNESCO συνεργάζεται με μαθητές/τριες για έναν Πολιτισμό Ειρήνης και μη βίας στα σχολεία

Η Έδρα UNESCO του Α.Π.Θ. για την Εκπαίδευση στα Δικαιώματα του Ανθρώπου, τη Δημοκρατία και την Ειρήνη υποδέχθηκε στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης 20 μαθητές και μαθήτριες με τους καθηγητές τους από το 14ο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης στο οποίο καλλιεργούνται οι αξίες του Πολιτισμού Ειρήνης.

Η επίσκεψη των μαθητών/τριών πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 15 Δεκεμβρίου 2011, ώρα 12.15-2.30 μ.μ., στην αίθουσα 114 της Παλιάς Φιλοσοφικής και στον χώρο της Έδρας UNESCO.

Στην Συνάντηση αυτή, μέλη ΔΕΠ που στηρίζουν το ακαδημαϊκό πρόγραμμα της Έδρας UNESCO (Ομότ. Καθηγ. κ.κ. Λ. Χουσιάδας και Δ. Παπαδοπούλου, Ανάπλ. Καθηγ. Α. Πιτσελά, Επίκ. Καθηγ. Α. Κεσίδου κ. ά.) συζήτησαν με τους μαθητές για τις δραστηριότητες, εκπαιδευτικές και πολιτιστικές, που πραγματοποιούνται για την προώθηση των αξιών του πολιτισμού ειρήνης και μη βίας στο Α.Π.Θ./Έδρα UNESCO και στα σχολεία. Η Συνάντηση αποτελεί μέρος σειράς συναντήσεων και συνεργασιών με μαθητές και σχολεία της πόλης που συνεργάζονται με την Έδρα UNESCO.