«Inspireurope+»: Μία ισχυρή ευρωπαϊκή συμμαχία απέναντι στις διακρίσεις, τις διώξεις, τις παρενοχλήσεις και τη βία που μπορεί να υφίστανται ερευνητές και ακαδημαϊκοί

Υψηλόβαθμοι εκπρόσωποι Πανεπιστημιακών Ιδρυμάτων, Υπουργείων Παιδείας και άλλων κυβερνητικών φορέων από χώρες της νοτιοανατολικής Ευρώπης, θα μεταβούν στη Θεσσαλονίκη για να συμμετάσχουν στην εκδήλωση του ευρωπαϊκού ερευνητικού προγράμματος Inspireurope+, τη Δευτέρα 23 Οκτωβρίου 2023 και ώρες 10.00 με 17.00, στον Πύργο της Παιδαγωγικής Σχολής του ΑΠΘ, στον 10ο όροφο.

Στην εκδήλωση θα απευθύνει χαιρετισμό ο Πρύτανης του ΑΠΘ, Καθηγητής Δημήτριος Κωβαίος. Στόχος του προγράμματος είναι να διαμορφώσει μία ισχυρή ευρωπαϊκή συμμαχία απέναντι στις διακρίσεις, τις διώξεις, τις παρενοχλήσεις ή τη βία που μπορεί να υφίστανται ερευνητές και ακαδημαϊκοί (διώξεις, εκτοπισμούς, απειλές για την καριέρα τους ή και για την ίδια τους τη ζωή) και να τους παρέχει ενεργό υποστήριξη στην αναζήτηση ενός ασφαλούς εργασιακού περιβάλλοντος στην Ευρώπη. Αποσκοπεί, επίσης, στο να εδραιώσει το θεσμικό πλαίσιο ώστε να αξιοποιηθεί αυτό  το ανθρώπινο κεφάλαιο σε πανευρωπαϊκή κλίμακα, προασπίζοντας ταυτόχρονα τις αρχές της της ακαδημαϊκής ελευθερίας.

Συγκεκριμένα, μέσα από ποικίλες δράσεις, το Inspireurope+ στοχεύει στην ανάπτυξη των δεξιοτήτων των ερευνητών σε κίνδυνο οι οποίες τους είναι απαραίτητες για να έχουν πρόσβαση σε χρηματοδότηση και υποστήριξη σε ευρωπαϊκό, εθνικό ή και ιδρυματικό επίπεδο. Επίσης, στοχεύει να αυξήσει την ετοιμότητα και την ικανότητα των πιθανών φορέων απασχόλησης (ακαδημαϊκών ή και μη ακαδημαϊκών) να υποδεχθούν και να υποστηρίξουν ερευνητές σε κίνδυνο αλλά και να ενθαρρύνει τη δημιουργία εθνικών προγραμμάτων υποστήριξης/χρηματοδότησης, παρέχοντας την απαραίτητη τεχνογνωσία. Απώτερος στόχος του προγράμματος είναι να βελτιώσει τις σχετικές πολιτικές σε ευρωπαϊκό επίπεδο.

Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο συμμετέχει σε όλες τις παραπάνω δράσεις και έχει τον κεντρικό συντονιστικό ρόλο στις δράσεις για την Ανατολική, Νότια και Νοτιο-ανατολική Ευρώπη με έμφαση στις χώρες της Βαλκανικής.

Σύμφωνα με τους συντελεστές του προγράμματος «Θεωρώντας ότι η αριστεία στην έρευνα βασίζεται στον ανοιχτό επιστημονικό διάλογο, ενώ παράλληλα καθοδηγείται και επηρεάζεται από τους ανθρώπους που τη διεξάγουν, τις ιδέες τους και τις προοπτικές τους, το Inspireurope+ βασίζεται στην εξής κεντρική πεποίθηση: όταν οι άνθρωποι που υπηρετούν την έρευνα βρίσκονται σε κίνδυνο και αποκλείονται από τον παγκόσμιο ερευνητικό χάρτη λόγω διακρίσεων, διώξεων, παρενοχλήσεων ή βίας, το γεγονός αυτό δεν επηρεάζει μόνο τη ζωή ή τη σταδιοδρομία τους αλλά και την ποιότητα και το μέλλον της ίδιας της έρευνας. Τόσο οι δεξιότητες όσο και τα ποιοτικά χαρακτηριστικά των ερευνητών αυτών εκπροσωπούν ένα σημαντικό ανθρώπινο αλλά και οικονομικό κεφάλαιο για τις χώρες υποδοχής».

Το πρόγραμμα Inspireurope+ χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή και αποτελεί συνέχεια του Inspireurope: Supporting Researchers at Risk (2019-2022, χρηματοδότηση), στο οποίο, επίσης συμμετείχε ως εταίρος το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. Το πρόγραμμα συντονίζεται από το Πανεπιστήμιο Maynooth της Ιρλανδίας και εντάσσεται στις δραστηριότητες του Δικτύου «Scholars at Risk/SAR».

Περισσότερες πληροφορίες για το ερευνητικό πρόγραμμα: https://sareurope.eu/inspireurope/