Διεθνές Workshop «From Atoms to Materials with Electron Nanoscopy: Advanced analytical and in situ approaches (ATMATEN 2024)»

ATMATEN2024

Mε ιδιαίτερη ευχαρίστηση σας ανακοινώνουμε την έναρξη εγγραφών για το Διεθνές Workshop ATMATEN 2024 που θα διεξαχθεί στο ΚΕΔΕΑ ΑΠΘ στις 28-29 Σεπτεμβρίου 2024.

Το workshop διοργανώνεται από το δίκτυο Nanoscopy-GR με την ευκαιρία των 60 χρόνων από την ίδρυση του Εργαστηρίου Ηλεκτρονικής Μικροσκοπίας του Τμήματος Φυσικής ΑΠΘ.

Η ηλεκτρονική μικρο/νανοσκοπία δίνει τη δυνατότητα παρατήρησης και μέτρησης της συμπυκνωμένης ύλης μέχρι την ατομική κλίμακα και της απευθείας παρατήρησης δυναμικών φαινομένων νανοκλίμακας σε πραγματικό χρόνο.

Οι διαλέξεις θα δοθούν από διακεκριμένους προσκεκλημένους επιστήμονες.

Το workshop απευθύνεται σε επιστήμονες και φοιτητές με ενδιαφέρον για την επιστήμη υλικών, τη νανοεπιστήμη/νανοτεχνολογία και τις επιστήμες υγείας.

Στους συμμετέχοντες θα χορηγηθεί βεβαίωση παρακολούθησης ή συμμετοχής.

Για προπτυχιακούς φοιτητές διατίθεται περιορισμένος αριθμός θέσεων και θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

O Πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής

Καθηγητής Γ. Δημητρακόπουλος