Το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του ΑΠΘ ανοίγει νέους δρόμους συνομιλώντας με την κοινωνία

Με στόχο να ενισχύσει την εξωστρέφεια και να προβάλλει την πλούσια ερευνητική δραστηριότητά του, το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του ΑΠΘ αφιερώνει την εβδομάδα 27-31 Μαΐου 2024, σε σειρά ανοικτών εκδηλώσεων, με τον τίτλο «Ανοίγοντας νέους δρόμους, συνομιλώντας με την κοινωνία».

Κατά τη διάρκεια των εκδηλώσεων, θα πραγματοποιηθούν επαφές με φοιτήτριες/ές, κοινωνικούς εταίρους αλλά και δράσεις που στοχεύουν στην ενημέρωση του κοινού για ένα μέρος της πλούσιας ακαδημαϊκής και ερευνητικής δραστηριότητας και συνεισφοράς του Τμήματος. Επίσης, στόχος των διοργανωτών είναι η εκδήλωση να μετατραπεί σε ετήσιο θεσμό για το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του ΑΠΘ.

Περίπατος-περιήγηση στην ιστορία του ΑΠΘ

από τους κατ’ εξοχήν ειδικούς

Συγκεκριμένα, την Τρίτη 28 Μαΐου 2024, και ώρες 11.30-13.00, θα πραγματοποιηθεί από τους Καθηγητές του Τμήματος Γιώργο Αντωνίου και Γιώργο Αγγελόπουλο, εντός του πανεπιστημιακού campus, περίπατος-περιήγηση στην ιστορία του ΑΠΘ, σε συνδυασμό με τον τρόπο ανάπτυξης των κτιριακών υποδομών του, έως τις αρχές της δεκαετίας του 1950. Ξεκινώντας από τη μετατροπή της Οθωμανικής Σχολής «Ιδαδιέ» στο βασικό κτίριο του νέου πανεπιστημίου, οι Καθηγητές θα μας «ξεναγήσουν» στα κατεστραμμένα εβραϊκά νεκροταφεία, στα πανεπιστημιακά κτίρια που κατασκευάστηκαν αλλά πλέον δεν υπάρχουν (φοιτητική λέσχη και αναγνωστήριο), κάνοντας αναφορές στα πολιτικά προτάγματα που οδήγησαν στη δημιουργία συγκεκριμένων υποδομών, σε συγκεκριμένες περιόδους.

Σημείο έναρξης: σκαλιά παλαιάς Φιλοσοφικής Σχολής.

Μαγειρεύοντας με τους προϊστορικούς προγόνους μας

στα γρασίδια της Φιλοσοφικής

Την Πέμπτη 30 Μαΐου 2024, και ώρες 12.30-14.30, στα γρασίδια της Φιλοσοφικής, η Καθηγήτρια του Τμήματος Τάνια Βαλαμώτη θα μαγειρέψει με φυτικά συστατικά και χρησιμοποιώντας αρχαίες συνταγές, φαγητά από την προϊστορική Ελλάδα. Μέσα από τις μυρωδιές και τις γεύσεις, ανακαλύπτουμε στοιχεία της πολιτισμικής ταυτότητας των προϊστορικών ανθρώπων, τα οποία μας βοηθούν ώστε να κατανοήσουμε όψεις της καθημερινής ζωής τους.

Οι εκδηλώσεις είναι ανοικτές και απευθύνονται στο ευρύ κοινό.