Τελετή Αναγόρευσης του Τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου

Επίτιμος Διδάκτορας του Τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών της Πολυτεχνικής Σχολής του ΑΠΘ θα αναγορευτεί ο Καθηγητής του Πανεπιστημίου της Γένοβας της Ιταλίας Aristide Fausto Massardo. Η Τελετή Αναγόρευσης θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 30 Μαΐου 2024 και ώρα 12:00, στην Αίθουσα Τελετών του Παλαιού Κτιρίου της Φιλοσοφικής Σχολής.

Πρόγραμμα Τελετής Αναγόρευσης

Χαιρετισμός από τον Πρύτανη του ΑΠΘ, Καθηγητή Χαράλαμπο Φείδα

Χαιρετισμός από τον Κοσμήτορα της Πολυτεχνικής Σχολής του ΑΠΘ, Καθηγητή Γρηγόριο Παπαγιάννη

Χαιρετισμός από τον Πρόεδρο του Τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών, Καθηγητή Γεώργιο Σαββαΐδη

Έπαινος τoυ τιμωμένου από τον Καθηγητή Ανέστη Κάλφα

Τελετή Αναγόρευσης

Αντιφώνηση και ομιλία από́ τον τιμώμενο, με θέμα: «Do the fundamental laws allow a “Just” Energy Transition?»

Σύντομο Βιογραφικό Σημείωμα τιμωμένου

Ο Καθηγητής Massardo σπούδασε στο Πανεπιστήμιο της γενέτειράς του Γένοβας της Ιταλίας. Μετά από εργασία στη βιομηχανία επέστρεψε στο πανεπιστήμιο το 1984. Ο κ. Massardo είναι Καθηγητής «Ενεργειακών και περιβαλλοντικών συστημάτων» στο Τμήμα Μηχανολόγων, Ενέργειας, Διοίκησης και Μεταφορών μέχρι και σήμερα ενώ παράλληλα κατέχει την Έδρα της UNESCO στην «Καινοτόμα έρευνα και εκπαίδευση για την αειφόρο, καθαρή ενέργεια», από το 2020.

Το 2004 ίδρυσε και διευθύνει μέχρι και σήμερα, το Πανεπιστημιακό Τεχνολογικό Κέντρο της Rolls-Royce για την «Τεχνολογία των Κυψελών Καυσίμου». Επί 35 και πλέον έτη έχει εργαστεί ερευνητικά σε ενεργειακά θέματα, προσελκύοντας την υποστήριξη δημοσίων και ιδιωτικών φορέων της Ευρώπης, Αμερικής και Ασίας. Έχει συνάψει συμφωνία συνεργασίας μεταξύ του Πανεπιστημίου της Γένοβας και του Υπουργείου Ενέργειας των Ηνωμένων Πολιτειών της Αμερικής (US Department of Energy).

Η ερευνητική του δραστηριότητα απέφερε μεγάλο αριθμό διεθνών διακρίσεων. Έχει ιδρύσει νεοφυείς εταιρείες σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο και τη Βιομηχανία της Γένοβας. Ο Καθηγητής Massardo κατατάσσεται μεταξύ των κορυφαίων Ιταλών Ερευνητών με παγκόσμιο κύρος στον τομέα της Μηχανικής, έχοντας μεγάλη συνεισφορά στον τομέα των Ενεργειακών Συστημάτων, στην Ιταλία, την Ευρώπη και σε όλο τον κόσμο.