8η συνάντηση Τεχνικών Ιδρυμάτων GUnet

Tην Πέμπτη 20/6 και την Παρασκευή 21/6/2024 στις 10:00 το ΑΠΘ φιλοξενεί στη Θεσσαλονίκη στους χώρους του ΚΕΔΕΑ, την 8η συνάντηση των τεχνικών των Ιδρυμάτων του Ακαδημαϊκού Διαδικτύου (GUnet). Θα συζητηθούν θέματα που σχετίζονται με τις ευρύτερες IT ανάγκες των ιδρυμάτων, όπως δικτυακές υποδομές, IP τηλεφωνία, identity management, φοιτητολόγια κλπ.

Την Πέμπτη 20/6/2024 (έναρξη 10.00) οργανώνονται workshops με hands-on (οι συμμετέχοντες καλό είναι να έχουν μαζί τους και laptop) ως εξής:
• UniversisDay: Χρήση/διαχείριση/γνωριμία με την πλατφόρμα Universis (απευθύνεται σε υπευθύνους Γραμματειών και Τεχνικούς Διαχειριστές Συστημάτων) αλλά και Στελέχη άλλων Πανεπιστημίων που ενδιαφέρονται να ενημερωθούν για το Universis, την πρόοδο και τους επόμενους στόχους. Επιπρόσθετα, θα υπάρξει ανταλλαγή απόψεων και τεχνογνωσίας μεταξύ εταιριών που αλληλεπιδρούν με το Universis
• Υποστήριξη/διαχείριση της πλατφόρμας IDM της GUnet.