Γνωρίστε το EPICUR Centre for International Teaching & Learning (EPiC TLC)

Αγαπητές και Αγαπητοί Συνάδελφοι,

Στο πλαίσιο της Συμμαχίας για το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο «EPICUR» δημιουργήθηκε το EPICUR Centre for International Teaching & Learning (EPiC TLC)– αντίστοιχου του Κέντρου Υποστήριξης Διδασκαλίας και Μάθησης (ΚΕΔΙΜΑ) του ΑΠΘ- για να υποστηρίξει τη διαδραστική διδασκαλία και μάθηση στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση, με έμφαση στην καινοτομία, τη διεθνή συνεργασία, τη διαπολιτισμικότητα και τη συμπερίληψη.

Σε ποιους απευθύνεται

Το EPiC TLC απευθύνεται στο διδακτικό προσωπικό των εννέα πανεπιστημίων της Συμμαχίας EPICUR.

Τι προσφέρει το EPiC TLC

Μέσα στην ψηφιακή πλατφόρμα του EPICUR Centre for International Teaching & Learning μπορείτε να βρείτε χρήσιμο υλικό όπως:

Open Educational Resources, ανοιχτούς εκπαιδευτικούς πόρους για τη διδασκαλία και τη μάθηση (ενότητα EPICURean Teaching and Learning),

– Οδηγίες για βελτιστοποίηση των μεθόδων διδασκαλίας και των διδακτικών δεξιοτήτων μέσα από ειδικές εκπαιδεύσεις και workshops (ενότητα EPIC Teaching Development).

Repository of Didactic and Pedagogic Resources, το αποθετήριο διδακτικών και εκπαιδευτικών πόρων, όπου μπορείτε να μοιραστείτε εκπαιδευτικό και ερευνητικό υλικό (ενότητα EPICURean Teaching and Learning),

Collaborative Teaching Spaces, συνεργατικούς χώρους για την ανταλλαγή εκπαιδευτικού υλικού και διδασκαλίας ή διοργάνωση συνδιδασκαλίας με συναδέλφους από άλλα πανεπιστήμια της Συμμαχίας (ενότητα Community of Practice).

Το EPiC TLC προσφέρει επίσης ευκαιρίες συμμετοχής:

– στα Special Interest GroupsSIGs με σκοπό τη σύνδεση, επικοινωνία και δικτύωση με συναδέλφους με σκοπό μελλοντικές συνεργασίες σε επίπεδο έρευνας ή διδασκαλίας με τα συνεργαζόμενα πανεπιστήμια και ευκαιρίες για κινητικότητες ή και την ανταλλαγή βέλτιστων πρακτικών, απόψεων και εμπειριών (ενότητα Community of Practice), και

– σε διαδικτυακές εκδηλώσεις -Community Events- (ενότητα Community of Practice).

Είναι ένας πολύ χρήσιμος ιστοχώρος που δημιουργήθηκε για την αξιοποίηση από τα μέλη της συμμαχίας και για το λόγο αυτό σας καλούμε να περιηγηθείτε στο ψηφιακό περιβάλλον του EPiC TLC, να γνωρίσετε τις δυνατότητες που προσφέρει και να συμβάλλετε στον περαιτέρω εμπλουτισμό του.

Πώς θα συνδεθείτε.

Ακολουθήστε τον σύνδεσμο: https://learn.epicur.education/login.php?target=crs_1561&cmd=force_login&lang=en

Επιλέξτε το εικονίδιο με το λογότυπο του ΑΠΘ και καταχωρήστε τον ιδρυματικό σας λογαριασμό.

Στη συνέχεια περιηγηθείτε και αξιοποιήστε τις ευκαιρίες είτε λαμβάνοντας χρήσιμες πληροφορίες και αρχεία είτε συμβάλλοντας στην περαιτέρω ανάπτυξή του καταθέτοντας σχετικά αρχεία.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να ανατρέξετε στο ενημερωτικό φυλλάδιο (flyer) και στο newsletter, που επισυνάπτονται.

Με εκτίμηση,

Ο Επιστημονικά Υπεύθυνος του EPICUR