ΔΙΑΛΕΞΗ ΤΟΥ ΠΡΥΤΑΝΗ ΤΟΥ ΑΠΘ, ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ ΜΑΝΘΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΤΗΣ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗΣ ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΧΟΛΗ.

«Εφαρμογές της σύγχρονης διδακτικής στην Ιατρική Σχολή του Αριστοτέλειου Πανεπιστήμιου Θεσσαλονίκης» είναι το θέμα της διάλεξης που θα εισηγηθεί ο Πρύτανης του Α.Π.Θ., Καθηγητής Αναστάσιος Μάνθος, την Τετάρτη 23 Ιανουαρίου 2008 και ώρα 20.00, στην αίθουσα τελετών της Εταιρείας Μακεδονικών Σπουδών.

Με βάση την αρχή ότι τη γνώση την κατακτά αυτός που την αναζητά, και όχι αυτός που του την επιβάλλουν, ο Πρύτανης θα αναφερθεί στην πορεία των αλλαγών και προσαρμογών των διδακτικών μεθόδων, που εφαρμόσθηκαν σταδιακά την τελευταία πενταετία στην Ιατρική Σχολή του Α.Π.Θ. Ιδιαίτερη αναφορά θα γίνει στη δημιουργία γραφείου εκπαιδεύσεως και εσωτερικού κανονισμού σπουδών, στην εφαρμογή διδακτικών μεθόδων με βάση το πρόβλημα και την απαρτίωση των γνωστικών αντικειμένων, την αναπροσαρμογή της διαδικασίας προσεγγίσεως της γνώσης, την καθιέρωση νέων μαθημάτων, την εφαρμογή εργαστηρίου κλινικών δεξιοτήτων και άλλων παρεμφερών δραστηριοτήτων, που δημιουργούν αμεσότητα με την κλινική πράξη αλλά και διευκολύνουν στην κατανόηση του θεωρητικού σκέλους της εκπαίδευσης.