Διεθνές συμπόσιο με θέμα: Inter-Faith Dialogue, human rights and Religious Presence in Turkey” από το τμήμα Θεολογίας

To Τμήμα Θεολογίας του ΑΠΘ σε συνεργασία με το ερευνητικό κέντρο Αγίου Γεωργίου Περιστερεώτα και τη συμμετοχή των πανεπιστήμιων  Αθηνών, Βοστώνης και Αγκύρας, οργανώνει διεθνές συμπόσιο (20-21 Μαΐου 2010) στο κτήριο της Θεολογικής Σχολής με θέμα: Inter-Faith Dialogue, human rights and Religious Presence in Turkey.

Μεταξύ των ομιλητών περιλαμβάνονται οι καθηγητές του ΑΠΘ Πέτρος Βασιλειάδης και Γεώργιος Μαρτζέλος, του ΕΚΠΑ Ιωάννης Μάζης, του Boston University Elisabeth Prodromou, και ο κοσμήτορας της Θεολογικής του Πανεπιστημίου της Αγκύρας Saban Ali Duzgun. Συμμετέχουν επίσης η λεκτόρισσα του τμήματος Θεολογίας του ΑΠΘ Αγγελική Ζιάκα, ο Έλληνας πρόξενος της Κωνσταντινουπόλεως Αλέξης Αλεξανδρής, η ακτιβίστρια Sema Kılıçer, ο δημοσιογράφος Cemal Usak, οι εκδότες της Νέας Εστίας και της Σύναξης Σταύρος Ζουμπουλάκης και Θανάσης Παπαθανασίου αντίστοιχα, και ο Δρ.Θ  του ΑΠΘ Νικόλαος Δημητριάδης.