Διεθνές Συνέδριο: “Πιέρ Πάολο Παζολίνι, Σαράντα χρόνια από το θάνατό του”

Στις 14 και 15 Οκτωβρίου 2015 θα διεξαχθεί το Διεθνές Συνέδριο

Η ΣΦΙΓΓΑ ΣΤΗΝ ΑΒΥΣΣΟ, Π.Π.ΠΑΖΟΛΙΝΙ ΣΑΡΑΝΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ.

ΝΕΕΣ ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΑΠΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΤΟΥ

La Sfinge nell’abisso, P.P. Pasolini a quarant’anni dalla morte.

Nuove Prospettive e Sondaggi Critici nell’Opera

με αφορμή την συμπλήρωση 40 χρόνων από τον θάνατο του μεγάλου δημιουργού Πιέρ Πάoλο Παζολίνι. Το Συνέδριο συνδιοργανώνουν το τμήμα Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου και το Πανεπιστήμιο Tor Vergata της Ρώμης. Η έναρξη των εργασιών θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 14 Οκτωβρίου 2015, στις 15.30, στην Αίθουσα Τελετών της Παλαιάς Φιλοσοφικής Σχολής του Α.Π.Θ.

Το συνέδριο θα τιμήσουν με την παρουσία τους ο Υπουργός Πολιτισμού της Ιταλίας κ. Dario Franceschini, ο Ευρωβουλευτής και επικεφαλής της ομάδας των Σοσιαλιστών και Δημοκρατών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου κ. Gianni Pittella και ο Γερουσιαστής κ. Salvatore Margiotta.

Περισσότερες πληροφορίες:

Convegno Internazionale di Studi “La Sfinge nell’abisso” P.P. Pasolini a quarant’anni dalla morte.

Δελτίο Τύπου.