Επιστημονική διημερίδα με θέμα: “Σύγχρονα εκκλησιαστικά προβλήματα”

Η Κοσμητεία της Θεολογικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και ο Σύλλογος Φοιτητών της διοργανώνει επιστημονική διημερίδα που θα λάβει χώρα την Δευτέρα 21 και την Τρίτη 22 Μαΐου 2011 στο Δ΄ αμφιθέατρο στον πρώτο όροφο της Θεολογικής Σχολής, με θέμα: ΣΥΓΧΡΟΝΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.

Σκοπός της διημερίδας είναι να προσεγγίσει και να παρουσιάσει τα σύγχρονα προβλήματα που αντιμετωπίζει η Εκκλησία, είτε στο ελλαδικό – ορθόδοξο περιβάλλον, είτε σε σχέση με το ευρύτερο χριστιανικό ή μη, περιβάλλον.
Για αυτό το λόγο η επιλεγμένη θεματολογία παρουσιάζει εξαιρετική ποικιλία θεμάτων και προβληματισμών που απευθύνονται κυρίως στα λαϊκά στρώματα, ώστε να καταστεί σαφές το σύγχρονο εκκλησιαστικό – εκκλησιολογικό status και να αποφευχθούν τυχόν παρερμηνείες ή διαστρεβλώσεις του, από την μεριά είτε του επιστημονικού δυναμικού, είτε του εκκλησιαστικού ποιμνίου.

Ώρες συνεδριών:
Δευτέρα 10.00 – 14.10 και 18.00 – 19.30
Τριτη 10.00 – 13.40

Επιστημονική Επιτροπή:
Τρίτος Μιχαήλ, Κοσμήτορας Θεολογικής Σχολής Α.Π.Θ.
Σκαλτσής Παναγιώτης Αν. Καθηγητής Τμ. Θεολογίας
Κόλτσιου Άννα Αν. Καθηγήτρια Τμ. Θεολογίας