Ημερίδα με τίτλο: «Εκπαίδευση για την κινητικότητα, τον προσανατολισμό και τις δεξιότητες καθημερινής διαβίωσης των τυφλών ατόμων».

Η Επιτροπή Κοινωνικής Πολιτικής στα πλαίσια ευαισθητοποίησης της στο χώρο των ατόμων με αναπηρίες διοργανώνει ημερίδα με τίτλο «Εκπαίδευση για την κινητικότητα, τον προσανατολισμό και τις δεξιότητες καθημερινής διαβίωσης των τυφλών ατόμων».
Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 9 Δεκεμβρίου 2008 από τις 10:00 έως τις 14:00 στην Αίθουσα της Συγκλήτου του Α.Π.Θ.

Στην ημερίδα αυτή οι φοιτητές /τριες του Α.Π.Θ. θα εκπαιδευτούν σε τεχνικές συνοδείας των τυφλών ατόμων ή τυφλών συμφοιτητών τους. Επιπλέον θα ενημερωθούν για την φυσιολογία της όρασης αλλά και για ψυχοκοινωνικά θέματα που διέπουν την ζωή τους με κύριο στόχο να γίνουν προτάσεις για την καλύτερη ποιότητα ζωής του.

Πληροφορίες: Τηλ: 2310995386 κ. Αδαμαντία Δουρούμα και κ. Σαμαρά  Φερονίκη
e-mail: adourou@ad.auth.gr  και  feronikisam@gmail.com