Η ημερίδα θα παρουσιάσει τα αποτελέσματα της μέχρι τώρα έρευνας που έχει πραγματοποιηθεί στο πλαίσιο του προγράμματος ΘΑΛΗΣ. Για πρώτη φορά θα παρουσιαστούν τα αποτελέσματα της μελέτης βιοαρχαιολογικών δεδομένων (ταφές, οστά ζώων, βοτανολογικά κατάλοιπα, όστρεα, αναλύσεις ισοτόπων και DNA) αρχαιολογικών χημικών και πετρογραφικών αναλύσεων κεραμικής, χημικών αναλύσεων καταλοίπων διατροφής σε κεραμική από τις πρόσφατες, μεγάλες ανασκαφές νεολιθικών θέσεων της Κεντρικής και της Δυτικής Μακεδονίας.
Πληροφορίες Συνεδρίου/Ημερίδας
13 Μαρτίου 2015, 7:30 πμ - 13 Μαρτίου 2015, 7:30 πμ
ΚΕ.Δ.Ε.Α ΑΠΘ - Αμφιθέατρο ΙΙΙ
Πληροφορίες Επικοινωνίας
2310997245