Ημερίδα EMUNI με τίτλο: “Διαχείριση Κρίσης στη Μεσόγειο”

Η Πρυτανεία του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, σας προσκαλεί στην Ημερίδα Ευρω-μεσογειακού Πανεπιστημίου (EMUNI) με θέμα: “Διαχείριση κρίσης στη Μεσόγειο” που διοργανώνει τη Δευτέρα 6 Ιουνίου 2011 και ώρες 10.00 πμ – 14.00 μμ, στην Αίθουσα Συγκλήτου του Α.Π.Θ.

Το EMUNI (Euro-Mediterranean University), ιδρυτικό μέλος του οποίου είναι το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, είναι «το πανεπιστήμιο των πανεπιστημίων». Μέσω ενός δικτύου  συνεργαζομένων ιδρυμάτων από την Ευρωμεσογειακή περιοχή, το EMUNI αναπτύσσει μεταπτυχιακά και ερευνητικά προγράμματα, επιδιώκοντας τόσο στην ανάδειξη της πολυ-πολιτισμικότητας των λαών της Μεσογείου όσο και στη δημιουργία του ευρω-μεσογειακού χώρου τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ:

10.00 Εγγραφές

Πρώτη ενότητα: 10.30 – 11:30

Προεδρείο: Καθηγητής Γιάννης Μυλόπουλος, Πρύτανης Α.Π.Θ., Professor Joseph Mifsud,  Πρόεδρος EMUNI, Επίκουρη Καθηγήτρια Ε. Κολοκυθά Έναρξη :

• Καθηγητής Γιάννης Μυλόπουλος, Πρύτανης Α.Π.Θ.
  • Professor Joseph Mifsud,  Πρόεδρος EMUNI
  • Καθηγητής Γιώργος Χατζηκωνσταντίνου, Γενικός Γραμματέας Μακεδονίας Θράκης
  • κ. Κωνσταντίνος Ζέρβας, Αντιδήμαρχος Περιβάλλοντος & Ελεύθερων Χώρων
  • Dr Luka Sohail, DG Education and Research, EU Commission Brussels