13ο Επιστημονικό Συνέδριο Φοιτητών Ιατρικής Ελλάδας – 1ο Διεθνές Forum Φοιτητών Ιατρικής και Νέων Ιατρών Ελλάδας

XAIΡΕΤΙΣΜΟΣ ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

Αγαπητοί φίλοι και συνάδελφοι,

Με ιδιαίτερη χαρά και υπερηφάνεια, σας προσκαλούμε στο 13ο Επιστημονικό Συνέδριο Φοιτητών Ιατρικής Ελλάδας, που διοργανώνει η Επιστημονική Εταιρεία Φοιτητών Ιατρικής Ελλάδας στις 20-22 Απριλίου 2007, στην Αθήνα. Η Ε.Ε.Φ.Ι.Ε. μία οργάνωση η οποία ιδρύθηκε το 1993, σήμερα πιο ώριμη από ποτέ, καταξιωμένη στο μυαλό και στη καρδιά πολλών γενεών φοιτητών Ιατρικής σήμερα βάζει ένα στοίχημα, ένα στοίχημα που σηματοδοτεί μια νέα εποχή. Το στοίχημα το οποίο καλούμαστε να κερδίσουμε, εμείς οι φοιτητές Ιατρικής, έγκειται στην επιτυχή οργάνωση και αποπεράτωση της μεγαλύτερης εκδήλωσης που έχουν δοκιμάσει να πραγματοποιήσουν φοιτητές έως σήμερα.

Η κορυφαία αυτή επιστημονική εκδήλωση της Εταιρείας μας, έχει πλέον καθιερωθεί ως η ετήσια συνάντηση φοιτητών ιατρικής από τις 7 Ιατρικές Σχολές της χώρας μας αλλά και όλου του κόσμου της Ιατρικής Κοινότητας. Εδώ και 13 χρόνια το Επιστημονικό Συνέδριο Φοιτητών Ιατρικής Ελλάδας προσφέρει γνώσεις και αποτελεί ευκαιρία ανταλλαγής εμπειριών και ένα τόπο γνωριμίας των αυριανών γιατρών της χώρας μας. Στόχος μας η διοργάνωση ενός επιστημονικού συνεδρίου το οποίο θα μεταδώσει την ιατρική γνώση με τρόπο απλό και κατανοητό αλλά και μιας φοιτητικής συνάντησης όπου θα κυριαρχήσουν η ανταλλαγή ιδεών και απόψεων, η ανάπτυξη σχέσεων φιλίας και συνεργασίας. Όπως κάθε χρόνο πρωταγωνιστές θα είναι οι φοιτητές, οι οποίοι θα έχουν το βήμα να προβάλουν τις επιστημονικές απόψεις τους είτε μέσα από στρογγυλές τράπεζες ομιλητών είτε από ανακοινώσεις προφορικές ή αναρτημένες. Είμαστε σίγουροι πως περισσότερο από κάθε φορά, η συνεργασία φοιτητών και ακαδημαϊκών διδασκάλων θα αποφέρει εντυπωσιακούς καρπούς.

Μείζονα ρόλο στην επίτευξη των υψηλών στόχων που θέτουμε για το Συνέδριό μας, θα παίξει το 1ο Διεθνές Φόρουμ Φοιτητών Ιατρικής και Νέων Ιατρών Ελλάδας που διοργανώνεται ταυτόχρονα για πρώτη φορά και το οποίο θα δώσει την ευκαιρία στους αυριανούς γιατρούς της χώρας να δουν την επιστήμη που θα ασκήσουν στο προσεχές μέλλον μέσα από το πρίσμα της παγκόσμιου ιατρικής κοινότητος. Στα πλαίσια της προώθησης της ευγενούς άμιλλας και επιβράβευσης της ιατρικής γνώσης θα πραγματοποιηθεί και η 11η Ολυμπιάδα Ιατρικής Γνώσης.

Ευχαριστούμε θερμά όσους μας συμπαραστέκονται και μας στηρίζουν στη προσπάθεια μας να υλοποιήσουμε το όνειρο μας για την πνευματική ανέλιξη και επιστημονική αναβάθμιση της μεγάλης οικογένειας των φοιτητών ιατρικής. Ελπίζουμε να φανούμε αντάξιοι των προσδοκιών σας! Σας περιμένουμε όλους στη μεγάλη γιορτή, στις 20-22 Απριλίου 2007, στο ξενοδοχείο Athens Hilton!

Πρόεδρος Συνεδρίου Πρόεδρος Διεθνούς Forum

Νικόλαος Σ. Λυμπερόπουλος Αρμόδιος Γ. Δρίκος