2ο Διεθνές Συνέδριο με θέμα: “Η ΜΑΘΗΣΗ ΚΑΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΩΣ ΜΗΤΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΞΕΝΗΣ ΣΤΙΣ ΑΡΑΒΟΦΩΝΕΣ ΧΩΡΕΣ”

Στις 23 και 24 Νοεμβρίου 2008, το Γραφείο Συντονιστή Εκπαίδευσης Β. Αφρικής και Μ. Ανατολής της Ελληνικής Πρεσβείας στο Κάιρο και η Αμπέτειος Σχολή Καΐρου διοργανώνουν το 2ο Διεθνές Συνέδριο με θέμα:
“Η ΜΑΘΗΣΗ ΚΑΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΩΣ ΜΗΤΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΞΕΝΗΣ ΣΤΙΣ ΑΡΑΒΟΦΩΝΕΣ ΧΩΡΕΣ” -Διδακτικές προσεγγίσεις για τη διδασκαλία της ελληνικής ως μητρικής/δεύτερης και ως ξένης γλώσσας.
Το συνέδριο απευθύνεται σε πανεπιστημιακούς, προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές, στελέχη της εκπαίδευσης, εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης από την Ελλάδα και τις αραβικές χώρες, ερευνητές, και σε κάθε ενδιαφερόμενο.
Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο συνημμένο αρχείο.