28η Συνάντηση Εργασίας Τομέα Γλωσσολογίας, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

Ο Τομέας Γλωσσολογίας του Τμήματος Φιλολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης διοργανώνει την 28η Συνάντηση Εργασίας στις 21 και 22 Απριλίου του 2007. Αντικείμενο της συνάντησης είναι, όπως πάντα, η ελληνική γλώσσα, με εστίαση φέτος στη σχέση γλώσσας και κοινωνίας από οποιαδήποτε θεωρητική σκοπιά, π.χ. κλασική κοινωνιογλωσσολογία, κοινωνιολογία της γλώσσας, διεπιδραστική κοινωνιογλωσσολογία, ανάλυση συνομιλίας, κριτική ανάλυση του λόγου, κ.λπ. Στο συνέδριο θα συμμετάσχουν με κεντρικές ομιλίες οι: Penny Eckert (Stanford University, US) ΤΙΤΛΟΣ ΟΜΙΛΙΑΣ: “Style matters” Emanuel Schegloff (University of California, Los Angeles, US) ΤΙΤΛΟΣ ΟΜΙΛΙΑΣ: “‘Who are these people anyway’: analyzing unspoken categories underlying talk-in-interaction” Ruth Wodak (Lancaster University, UK) ΤΙΤΛΟΣ ΟΜΙΛΙΑΣ: “Communicating Europe: Analyzing, interpreting and understanding multilingualism and the discursive construction of transnational identities”