33ο Συνέδριο της Διεθνούς Ομάδας για την Ψυχολογία της Μαθηματικής Εκπαίδευσης με θέμα: «Προς αναζήτηση θεωριών στη Μαθηματική Εκπαίδευση»

Η Παιδαγωγική Σχολή του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης σε συνεργασία  με τα Πανεπιστήμια Μακεδονίας, Ιωαννίνων και Θράκης φιλοξενούν στη Θεσσαλονίκη, από τις 19 έως τις 24 Ιουλίου του 2009, το 33ο Συνέδριο της Διεθνούς Ομάδας για την Ψυχολογία της Μαθηματικής Εκπαίδευσης (33rd Conference of the International Group for the Psychology of Mathematics Education – ΡΜΕ), με θέμα: «Προς αναζήτηση θεωριών στη Μαθηματική Εκπαίδευση» (On the search for theories in Mathematics Education).

Η Διεθνής Ομάδα για την Ψυχολογία της Μαθηματικής Εκπαίδευσης (International Group for the Psychology of Mathematics Education, IGPME) αποτελεί μία από τις σημαντικότερες διεθνείς επιστημονικές οργανώσεις που δραστηριοποιούνται στο πεδίο της έρευνας στη Μαθηματική Εκπαίδευση. Κάθε χρόνο πραγματοποιεί ένα συνέδριο, σε διαφορετική χώρα, με διάρκεια 5-6 ημερών. Στο συνέδριο πραγματοποιούνται κεντρικές ομιλίες, παρουσιάζονται ερευνητικές εργασίες, λειτουργούν Ομάδες Εργασίας και Ομάδες Συζήτησης, αναρτώνται πόστερ και αναπτύσσεται μια ποικιλία από επιστημονικές δραστηριότητες. Στη διάρκεια του συνεδρίου τα μέλη έχουν την ευκαιρία να επικοινωνήσουν σχετικά με ερευνητικά ζητήματα αιχμής και να συμβάλλουν με παρεμβάσεις τους στις πολιτικές που υιοθετεί η Διεθνής Ομάδα στους διάφορους τομείς δράσης της.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφτείτε τον ιστοχώρο του συνεδρίου, στην ηλεκτρονική διεύθυνση www.pme33.eu

Η Πρόεδρος του Συνεδρίου
Τζεκάκη Μαριάννα