5ο Φοιτητικό Συνέδριο Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας – “Διοικητική Επιστήμη, Τεχνολογία και Πράσινη Οικονομία”

Θέμα και Στόχος του Συνεδρίου

Οι εκτεταμένες περιβαλλοντικές και οικολογικές καταστροφές που έχουν συντελεσθεί καθώς και οι κλιματικές αλλαγές που έχουν παρατηρηθεί τα τελευταία χρόνια παγκοσμίως, έχουν δημιουργήσει μια δεδομένη τάση υποστήριξης του μοντέλου της πράσινης επιχειρηματικότητας και γενικότερα της πράσινης οικονομίας, η οποία θα επενδύει στην προστασία του περιβάλλοντος και στην εξασφάλιση βιώσιμης ανάπτυξης για τους πολίτες. Ενθαρρύνοντας τη στροφή προς τις πράσινες δραστηριότητες, το θέμα του 5ου Φοιτητικού Συνεδρίου Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας (ΦΣΔΕΤ) είναι «Διοικητική Επιστήμη, Τεχνολογία και Πράσινη Οικονομία».

Στόχος του 5ου ΦΣΔΕΤ είναι να αποτελέσει μια πανελλήνια επιστημονική συνάντηση μελών ΔΕΠ, νέων ερευνητών και μεταπτυχιακών φοιτητών, στην οποία θα ανταλλαγούν απόψεις και μεθοδολογίες σχετικά με τις εξελίξεις στους τομείς της διοικητικής επιστήμης και της τεχνολογίας.

Τόπος και Χρόνος Διεξαγωγής

Το Συνέδριο θα πραγματοποιηθεί και φέτος στο Πολιτιστικό και Συνεδριακό κέντρο ΔΑΪΣ (http://www.daiscenter.gr), στις 8 Μαϊου 2008.

Θεματολογία Συνεδρίου

Σε ότι αφορά τα αντικείμενα ενδιαφέροντος του Συνεδρίου, αυτά είναι τα ακόλουθα:

διοικητική των επιχειρήσεων

διαχείριση εφοδιαστικής αλυσίδας και μεταφορές

διοίκηση παραγωγής και υπηρεσιών

τεχνολογία λογισμικού

προσομοίωση και συστήματα υποστήριξης αποφάσεων

χρηματοοικονομική μηχανική

αλγόριθμοι βελτιστοποίησης και εφαρμογές

στρατηγική, επιχειρηματικότητα και καινοτομία

διαχείριση σύγχρονων τεχνολογικών εφαρμογών και ηλεκτρονικού εμπορίου
* διαχείριση ανθρωπίνων πόρων και οργανωσιακής συμπεριφοράς / ψυχολογίας

Εκτός από τις προαναφερθείσες θεματικές ενότητες, κάθε εργασία που ανήκει στην ευρύτερη επιστημονική περιοχή της Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας είναι ευπρόσδεκτη.

Δήλωση και Δικαίωμα Συμμετοχής

Η δήλωση συμμετοχής στο Συνέδριο γίνεται αυτόματα με την υποβολή της περίληψης της εργασίας. Το αντίτιμο συμμετοχής στο 5ο ΦΣΔΕΤ διαμορφώνεται στα

• 20 ευρώ

• 10 ευρώ αποκλειστικά για τους προπτυχιακούς φοιτητές

Σε αυτή τη συμμετοχή συμπεριλαμβάνεται το δικαίωμα παρακολούθησης των εργασιών του Συνεδρίου, η διάθεση των πρακτικών του Συνεδρίου, η διάθεση υλικού (μπλοκ, στυλό και τσάντα), η βεβαίωση παρακολούθησης. Πληροφορίες για τον τρόπο κατάθεσης του αντιτίμου συμμετοχής στο 5ο ΦΣΔΕΤ στην http://www.dmst.aueb.gr/fsdet/.

Σημαντικές Ημερομηνίες

• Προθεσμία υποβολής περιλήψεων (500 λέξεων): 18/2/2008.

• Γνωστοποίηση απόφασης αποδοχής εργασίας: 25/2/2008.

• Προθεσμία υποβολής ολοκληρωμένης εργασίας (3000-5000 λέξεων): 31/3/2008.

Οδηγίες για τη συγγραφή της περίληψης και της ολοκληρωμένης εργασίας δίνονται στην ιστοσελίδα του Συνεδρίου (http://www.dmst.aueb.gr/fsdet/). Γλώσσα του Συνεδρίου είναι τόσο η ελληνική όσο και η αγγλική.

Διαγωνισμός Ανάδειξης Καλύτερης Εργασίας

Όσοι εκ των συμμετεχόντων το επιθυμούν, καλούνται να δηλώσουν, ταυτόχρονα με την υποβολή της περίληψης της εργασίας, και το ενδιαφέρον τους για τη συμμετοχή στο διαγωνισμό του Συνεδρίου σχετικά με την «ανάδειξη της καλύτερης εργασίας». Η συμμετοχή στο συγκεκριμένο διαγωνισμό δεν είναι υποχρεωτική. Πληροφορίες, σχετικά με το

διαγωνισμό και το έπαθλο του, δίνονται στην ιστοσελίδα του Συνεδρίου (http://www.dmst.aueb.gr/fsdet/).

Οργανωτική Επιτροπή

Το Συνέδριο διοργανώνεται, για 5η φορά, από τους προπτυχιακούς φοιτητές του Τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας (ΔΕΤ) του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, με την καθοδήγηση και επιστημονική επίβλεψη των μελών ΔΕΠ του Τμήματος.

Επιστημονική Επιτροπή & Επιλογή Εργασιών

Η Επιστημονική Επιτροπή του 5ου ΦΣΔΕΤ αποτελείται από τους εξής Καθηγητές του Τμήματος ΔΕΤ (αλφαβητικά):

• Βουδούρη Ειρήνη, Διοίκηση Επιχειρήσεων

• Βρεχόπουλος Αδάμ, Ψηφιακά Μέσα και Προσωποποιημένες Υπηρεσίες

• Δημητράτος Παύλος, Διοίκηση Διεθνών Επιχειρήσεων

• Νικολάου Ιωάννης, Οργανωσιακή Συμπεριφορά / Ψυχολογία και Διοίκηση Ανθρωπίνων Πόρων

• Πραματάρη Κατερίνα, Πληροφοριακά Συστήματα και Εφοδιαστική Αλυσίδα

• Ταραντίλης Χρήστος, Ποσοτικές Μέθοδοι στη Διοίκηση Παραγωγής και Υπηρεσιών Σε ότι αφορά το διαγωνισμό «ανάδειξης της καλύτερης εργασίας», η επιλογή της συγκεκριμένης εργασίας θα πραγματοποιηθεί από μια επιτροπή Καθηγητών από διάφορα

Ελληνικά Πανεπιστήμια. Όλες οι εργασίες (συμμετέχοντες ή μη στο διαγωνισμό) καλούνται να υποβληθούν με email στη διεύθυνση του Επιστημονικού Υπευθύνου του Συνεδρίου, κ. Χρήστου Ταραντίλη (tarantil@aueb.gr).

Με εκτίμηση,

Η Οργανωτική Επιτροπή του Συνεδρίου