7th MGPR International Symposium “PAOLO CABRAS”

H επιστημονική εταιρεία Mediterranean Group of Pesticide Research (MGPR) σε συνεργασία με τη Γεωπονική Σχολή του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, Εργαστήριο Γεωργικών Φαρμάκων, διοργανώνουν το 7th MGPR International Symposium “PAOLO CABRAS” που θα διεξαχθεί στη Θεσσαλονίκη, στο Τελλόγλειο Ίδρυμα Τεχνών Α.Π.Θ από 9 έως 11 Νοεμβρίου, 2011.

Το συνέδριο έχει τίτλο Pesticides in food and the environment in Mediterranean Countries, και απευθύνεται σε όλους όσους ενδιαφέρονται και εργάζονται  στο αντικείμενο των γεωργικών φαρμάκων, της φυτοπροστασίας και της προστασίας του περιβάλλοντος,  με στόχο  την παρουσίαση των νέων επιστημονικών δεδομένων και την ανάπτυξη της συνεργασίας μεταξύ των Μεσογειακών κρατών.
Το πρόγραμμα του Συνεδρίου περιλαμβάνει διαλέξεις  στις εξής θεματικές ενότητες:

• New Technologies in Pesticide Residue Analysis  andApplications in food commoditiesand the environment
• Quality Management Systems
• Pesticide Regulation and  Risk Assessment and Management
• Pesticide environmental fate studies and mitigation technologies
• Integrated Pest Management – Biopesticides

Μία μικρή περιήγηση στην ιστοσελίδα του Συνεδρίου http://pesticidelab-mgpr-2011.web.auth.gr,  θα σας φέρει πιο κοντά στους σκοπούς του και τις δυνατότητες που προσφέρονται καθώς και στους στόχους του MGPR.

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ :
Τηλ. : +302310998835, Fax: +302310998835.