9η Διεθνής Ημερίδα Διδακτικής του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ με θέμα: Συμπερίληψη στο ξενόγλωσσo μάθημα/ Inklusion im Fremdsprachenunterricht

Το Γραφείο Πρακτικής Άσκησης του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Α.Π.Θ., το οποίο συνεργάζεται με εκπαιδευτικούς ΠΕ07 και με πάρα πολλά εκπαιδευτικά ιδρύματα από το 1999, στο πλαίσιο του Προγράμματος Πρακτικής Άσκησης των φοιτητών/τριών του Τμήματος, συνεχίζει για ένατη χρονιά τη σειρά Ημερίδων Διδακτικής. Οι ημερίδες μας έχουν συμμετοχές που αγγίζουν τους 300 εκπαιδευτικούς και επιστήμονες από την Ελλάδα και το εξωτερικό, καθώς και φοιτητές/τριες. Φέτος, για έβδομη φορά σε συνεργασία με το Goethe-Institut Θεσσαλονίκης, διοργανώνεται η 9η διεθνής Ημερίδα με θέμα: «Συμπερίληψη στο ξενόγλωσσο μάθημα» „Inklusion im Fremdsprachenunterricht“.

Όπως και τα προηγούμενα χρόνια, η Ημερίδα αυτή αποσκοπεί στη σύνδεση θεωρίας και πράξης, στην παρουσίαση καινοτόμων δράσεων και επιστημονικών θεωριών καθώς και στη σύνδεση της Τριτοβάθμιας με τις άλλες βαθμίδες εκπαίδευσης.

Στο πλαίσιο της 9ης διεθνούς Ημερίδας θα πραγματοποιηθούν ομιλίες από τις προσκεκλημένες ομιλήτριες Prof.in Dr.in Andrea Daase (Πανεπιστήμιο Βρέμης) και Katja Baginski (Διδάσκουσα και υποψήφια διδακτόρισσα, Πανεπιστήμιο Βρέμης), καθώς και τους εκπαιδευτικούς Θεόδωρο Ηλιάδη (ΠΕ70, Διευθυντή του 3ου Δημοτικού Σχολείου Διαβατών) και Χαράλαμπο Σαχπατζίδη (ΠΕ07, 45ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης).

Η Ημερίδα διεξάγεται στη γερμανική γλώσσα και θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο10.06.2023, ώρα 10.00-16.30, στο ΑΜΦ Ι του ΚΕ.Δ.Ε.Α., 3ης Σεπτεμβρίου, στην Πανεπιστημιούπολη. Η είσοδος στην Ημερίδα είναι ελεύθερη με απλή δήλωση συμμετοχής εδώ

Όλες οι απαραίτητες πληροφορίες είναι διαθέσιμες εδώ

Επισυνάπτεται η Πρόσκληση & το Πρόγραμμα