9o Πανελλήνιο – Διεθνές Συνέδριο Μετεωρολογίας – Κλιματολογίας και Φυσικής της Ατμόσφαιρας

Ο Τομέας Μετεωρολογίας – Κλιματολογίας του Τμήματος Γεωλογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, σε συνεργασία με την Ελληνική Μετεωρολογική Εταιρία (ΕΜΤΕ), σας προσκαλεί στo ΙΧ Πανελλήνιο – Διεθνές Συνέδριο Μετεωρολογίας – Κλιματολογίας και Φυσικής της Ατμόσφαιρας στην πόλη της Θεσσαλονίκης από τις 28 Μαΐου έως τις 31 Μαΐου 2008. Ο Τομέας Μετεωρολογίας-Κλιματολογίας έχει διοργανώσει μέχρι σήμερα τρεις φορές το εν λόγω συνέδριο, μεταξύ αυτών και το πρώτο συνέδριο (Μάιος 1992), το οποίο σηματοδότησε και την έναρξη αυτού του θεσμού.

Στόχος του Συνεδρίου είναι να ενημερώσει την επιστημονική κοινότητα, τους αρμόδιους φορείς αλλά και τους νέους ερευνητές για τις πρόσφατες εξελίξεις σε θέματα των επιστημών της Ατμόσφαιρας. Επίσης, να αναδείξει τη σημασία των νέων μεθοδολογιών που εφαρμόζονται στη Μετεωρολογία, στην Κλιματολογία και στη Φυσική της Ατμόσφαιρας και την ανάγκη της διεπιστημονικής συνεργασίας για μια πιο ολοκληρωμένη μελέτη του καιρού και του κλίματος.

Το συνέδριο απευθύνεται σε μετεωρολόγους, κλιματολόγους, και άλλους ειδικούς επιστήμονες από διάφορες χώρες, οι οποίοι ασχολούνται με την έρευνα σε θέματα των επιστημών της Γης και της Ατμόσφαιρας.