POPULISM AND DEMOCRACY [ΛΑΪΚΙΣΜΟΣ & ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ]

Στο πλαίσιο του ερευνητικού προγράμματος «POPULISMUS: Λαϊκιστικός λόγος και δημοκρατία», το Τμήμα Πολιτικών Επιστημών του ΑΠΘ διοργανώνει τριήμερο διεθνές συνέδριο με θέμα:

«POPULISM AND DEMOCRACY»

[ΛΑΪΚΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ]

Το συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στο Αμφιθέατρο Ι του Κέντρου Διάδοσης Ερευνητικών Αποτελεσμάτων (ΚΕΔΕΑ) του ΑΠΘ (3ης Σεπτεμβρίου, Πανεπιστημιούπολη) από τις 26 έως τις 28 Ιουνίου 2015.

Στο τριήμερο διεθνές συνέδριο θα εξεταστούν εις βάθος θεωρητικά, μεθοδολογικά και αναλυτικά ζητήματα που σχετίζονται με την επιστημονική διερεύνηση του λαϊκιστικού φαινομένου και της σχέσης του με τη δημοκρατία, ιδίως σε συνθήκες οικονομικής κρίσης και κρίσης αντιπροσώπευσης.

Οι εισηγήσεις των ομιλητών θα καλύψουν μια ποικιλία θεματικών που ξεκινούν από την εννοιολογική οριοθέτηση του «λαϊκισμού» μέχρι την συγκριτική ανάλυση περιπτώσεων από την Ευρώπη, την Λατινική Αμερική, τις ΗΠΑ και την Ασία. Στο πλαίσιο του διεθνούς συνεδρίου, που αποτελεί την καταληκτική δημόσια εκδήλωση του ερευνητικού προγράμματος POPULISMUS, θα συζητηθούν επιμέρους πορίσματα της έρευνας που διενεργήθηκε, ενώ θα παρουσιαστεί στο κοινό η διαδικτυακή πλατφόρμα του Παρατηρητηρίου του POPULISMUS με την ποικιλία των εφαρμογών της.

Έχουν προσκληθεί διαπρεπείς ομιλητές από πανεπιστήμια του εξωτερικού (μεταξύ των οποίων οι Cristobal Rovira Kaltwasser, Francisco Panizza, Alberto Moreiras, Johannes Angermuller, Lasse Thomassen, Dick Pels, κ.α.), ενώ θα συμμετέχουν, πέρα από την ομάδα έργου του POPULISMUS, και διακεκριμένοι επιστήμονες της χώρας μας (μεταξύ άλλων, ο καθηγητής του ΕΚΠΑ, Αντώνης Λιάκος, ο καθηγητής του ΑΠΘ, Γεράσιμος Βώκος, και ο ομότιμος καθηγητής του London School of Economics, Νίκος Μουζέλης, που θα είναι και ο κεντρικός ομιλητής του συνεδρίου).

Το διεθνές συνέδριο «Λαϊκισμός και δημοκρατία» θα επιτρέψει καταρχάς την διάχυση των ερευνητικών αποτελεσμάτων του προγράμματος POPULISMUS, ενώ, συγχρόνως, θα λειτουργήσει ως μια συνάντηση ευρύτερου επιστημονικού προβληματισμού, αποσκοπώντας παράλληλα στην ενδυνάμωση ενός ενημερωμένου και ψύχραιμου δημόσιου διαλόγου αναφορικά με το θέμα του λαϊκισμού και την επίδρασή του στη δημοκρατία και το πολιτικό σύστημα εν γένει.

Το έργο υλοποιείται στο πλαίσιο της πράξης ΑΡΙΣΤΕΙΑ ΙΙ του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση και συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο) και εθνικούς πόρους.