Συνέδριο Προπτυχιακής Έρευνας στη Φυσική (ΣΠΕΦ) 29-30 Απριλιου 2023, ΚΕΔΕΑ

2023 ΣΠΕΦ

Tο Συνέδριο Προπτυχιακής Έρευνας στη Φυσική (ΣΠΕΦ) είναι μία από τις κύριες δράσεις της PATh. Μέσω αυτού του συνεδρίου, προπτυχιακοί φοιτητές έχουν την δυνατότητα να παρουσιάσουν την πτυχιακή τους εργασία, την πρακτική τους άσκηση σε κάποιον φορέα ή οποιοδήποτε project ανέλαβαν κατά τη διάρκεια της φοίτησής τους. Η παρουσίαση γίνεται σε αμφιθεατρικό χώρο, με κοινό που περιλαμβάνει από φοιτητές έως καθηγητές και κάθε ενδιαφερόμενο.

Το ΣΠΕΦ έχει ως προτεύων στόχο την ανάδειξη της προπτυχιακής ερευνητικής δραστηριότητας. Πολλοί πιστεύουν, ότι πριν την απόκτηση του αρχικού πτυχίου δεν είναι δυνατή η εκπόνηση έρευνας σε οποιονδήποτε τομέα του τμήματος. Με τη συγκεκριμένη δράση, καλούνται, ακριβώς, οι προπτυχιακοί ερευνητές να παρουσιάσουν την δουλειά και τον κόπο τους, ώστε οι συμφοιτητές τους να δουν ποιες είναι οι ευκαιρίες που μπορούν να αδράξουν.
Συν τοις άλλοις, ο ίδιος ο ομιλητής επωφελείται ιδιαίτερα από το Συνέδριο. Η παρουσίαση της έρευνας του, η εξήγηση εννοιών που θα εξηγήσει στο κοινό και οι ερωτήσεις που θα χρειαστεί να απαντήσει, σίγουρα συντελούν στην καλύτερη γνώση και του αντικειμένου του. Τέλος, αναμφίβολα η συμμετοχή ως ομιλητής αποτελεί μία καλή προσθήκη στο βιογραφικό.

Φέτος το συνέδριο επιστρέφει μεγαλύτερο από ποτέ, καθώς ταυτόχρονα θα περιλαμβάνει και την Παρουσίαση των Τομέων του τμήματος Φυσικής του ΑΠΘ. Θα διεξαχθεί στις 29 και 30 Απριλίου του 2023 στο Κέντρο Διάδοσης Ερευνητικών Αποτελεσμάτων (ΚΕ.Δ.Ε.Α).

Εαν σε ενδιαφέρει, μην αργείς και κάνε αίτηση συμμετοχής τώρα πατώντας εδω!