Το Κέντρο Ευρωπαϊκού Νομικού Πολιτισμού (Κ.Ε.Νο.Π.) του ΑΠΘ, διοργανώνει ημερίδα με θέμα: Ο ρόλος των εθνικών κοινοβουλίων στην ευρωπαϊκή ενοποίηση

Το Κέντρο για τον Ευρωπαϊκό Νομικό Πολιτισμό (Κ.Ε.Νο.Π.) του Α.Π.Θ.,  σε συνεργασία με το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών της Νομικής Σχολής «Διεθνείς και Ευρωπαϊκές Νομικές Σπουδές» διοργανώνουν ημερίδα με θέμα τον ρόλο των εθνικών κοινοβουλίων στην ευρωπαϊκή ενοποίηση.

Η ημερίδα έχει δύο στόχους. Αφενός, να παρουσιάσει τα ευρήματα της έρευνας που διεξήγαγε για το ΚΕΝΟΠ και το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Διεθνείς και ευρωπαϊκές νομικές σπουδές» της Νομικής Σχολής η κ. Έλλη Τσιτσιπά με τίτλο «η κοινοβουλευτικοποίηση της διακυβέρνησης της ΕΕ – Προκλήσεις για τα εθνικά κοινοβούλιο και την Ελληνική Βουλή, ιδιαίτερα». Αφετέρου να διερευνήσει την εμπλοκή της Βουλής των Ελλήνων στην διαδικασία προνομοθετικής διαβούλευσης που προβλέπει η Συνθήκη για την Ευρωπαϊκή Ένωση και να εξετάσει τον ρόλο της στο γενικότερο πλαίσιο της συνεργασίας μεταξύ εθνικών κοινοβουλίων της Ε.Ε. αλλά και μεταξύ εθνικών και Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου.

Αίθουσα 112, 1ος όροφος, κτήριο Νομικής, Πανεπιστημιούπολη, Α.Π.Θ.

και

Διαδικτυακά

Στον ακόλουθο σύνδεσμο zoom

(Meeting ID: 928 7960 1586 Passcode: 300961)