Έργα Κόρνγκολντ, Στράους και Αράπη με την Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης

Αγαπητά μέλη της Πανεπιστημιακής Κοινότητας,

Η Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης συνεχίζει με τρία ακόμη μοναδικής ομορφιάς έργα, παρουσιάζοντας στο κοινό της πόλης τον διακεκριμένο Θεσσαλονικιό τσελίστα, Δημήτρη Πάτρα, ο οποίος θα ερμηνεύσει  το «Κοντσέρτο για βιολοντσέλο σε ΝΤΟ-Μείζονα, έργο 37» του Έριχ Βόλγκανγκ Κόρνγκολντ, καθώς και τη λυρική «Ρομάντζα για βιολοντσέλο και ορχήστρα σε ΦΑ-Μείζονα, έργο AV 75» του Ρίχαρντ Στράους, την Παρασκευή 8 Φεβρουαρίου, ώρα 21:00, στην Αίθουσα Φίλων Μουσικής (Μ1) του Μεγάρου Μουσικής Θεσσαλονίκης.

Στο δεύτερο μέρος παρουσιάζεται  σε Α’ Εκτέλεση το έργο του νέου Έλληνα συνθέτη Δημήτρη Αράπη «Πλάτων- Η Αλληγορία του Σπηλαίου» με τη σύμπραξη της Μικτής Χορωδίας Θεσσαλονίκης, υπό την καθοδήγηση της Μαίρης Κωνσταντινίδου.

Την ορχήστρα διευθύνει ο μαέστρος Κάρολος Τρικολίδης.

Εισιτήρια
Τιμές εισιτηρίων: 9€ – 14€ – 18€, Μειωμένο 9€ Ειδικό εισιτήριο 5€, Οικογενειακό 18€ – 28€ – 36€.
Ισχύει Ευρωπαϊκή Κάρτα Νέων – Δεκτές και πιστωτικές κάρτες

Να σημειωθεί ότι, στο πλαίσιο της συνεργασίας του ΑΠΘ με την ΚΟΘ, ισχύει ειδικό εισιτήριο συναυλιών ΚΟΘ:

-για όλους τους φοιτητές του ΑΠΘ (με την επίδειξη φοιτητικής ταυτότητας-πάσο) αξίας 0 € σε όλες τις συναυλίες που είναι παραγωγές της ΚΟΘ ανεξαρτήτως χώρου διεξαγωγής, και

– για όλους τους διοικητικούς υπαλλήλους και καθηγητές του ΑΠΘ (με την επίδειξη σχετικής ταυτότητας), ειδικό εισιτήριο συναυλιών ΚΟΘ αξίας 9 € σε όλες τις συναυλίες της ΚΟΘ, συμπεριλαμβανομένων των συμπαραγωγών.

Προπώληση εισιτηρίων:

• Εκδοτήριο ΚΟΘ, Πλατεία Αριστοτέλους, τηλ.: 2310 236990

Δευτέρα, Τετάρτη και Σάββατο 10:00 – 15:00, Τρίτη, Πέμπτη, Παρασκευή 10:00-14:00 & 17:00-21:00

• Χ.Α.Ν. Θεσσαλονίκης, τηλ.: 2310 241007

Δευτέρα-Παρασκευή 8:00-20:00 και Σάββατο 8:00-14:00