Ανοιχτή Συζήτηση “Μπροστά στην κρίση” – Συναυλία στο ΑΠΘ *(Αλλαγή χώρου διεξαγωγής της συναυλίας)

Το Σάββατο 11 Σεπτεμβρίου 2010, στις 10.00 π.μ., το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με τον Ε.Σ.Δ.Ε.Π διοργανώνουν Ανοιχτή Συζήτηση – Διάλογο με θέμα «Μπροστά στην κρίση».

Η εκδήλωση διοργανώνεται στο πλαίσιο του θεσμού του Ανοιχτού Πανεπιστημίου, σε μια προσπάθεια του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου να δηλώσει δυναμικά την παρουσία του και  την ενεργό συμμετοχή του στην κοινωνική και πολιτιστική ζωή της πόλης μας και να κάνει μια καθοριστική παρέμβαση στη δημόσια συζήτηση για την οικονομική κρίση.
Η συζήτηση θα ξεκινήσει με μία σειρά σύντομων παρεμβάσεων από ειδικούς επιστήμονες, πανεπιστημιακούς, ανθρώπους της τέχνης, της διανόησης και του πνεύματος, ενώ θα ακολουθήσει ανοιχτή συζήτηση.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ:

Σάββατο 11 Σεπτεμβρίου 2010  και ώρα 10.00
Αίθουσα Τελετών Α.Π.Θ.

Ομιλητές:

• Άρης Καζάκος, Καθηγητής Τμήματος Νομικής Σχολής Α.Π.Θ.
  • Γιάννης Κρεστενίτης, Πρόεδρος ΕΣΔΕΠ, Καθηγητής Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Α.Π.Θ.
  • Πάσχος Μανδραβέλης, Δημοσιογράφος
  • Σπύρος Μαρκέτος, Επίκουρος Καθηγητής Τμήματος Πολιτικών Επιστημών Α.Π.Θ.
  • Σώτη Τριανταφύλλου, Συγγραφέας
  • Διονύσης Τσακνής, Μουσικός

Θα ακολουθήσει συζήτηση με το κοινό.

Τη συζήτηση θα συντονίσει ο Πρύτανης του Α.Π.Θ., Καθηγητής Γιάννης Μυλόπουλος.

Συναυλία
Διονύσης Τσακνής, Λάκης Παπαδόπουλος, Γιάννης Γιοκαρίνης,
Lexicon Project, Ισμήνη Πεπέ
Αίθουσα Τελετών ΑΠΘ *

Αμέσως μετά την εκδήλωση θα ακολουθήσει συναυλία *στην Αίθουσα Τελετών του Α.Π.Θ. και όχι στην πλατεία διοίκησης το Σάββατο 11 Σεπτεμβρίου και ώρα 12.00 το μεσημέρι, με τους Διονύση Τσακνή, Λάκη Παπαδόπουλο, Γιάννη Γιοκαρίνη, Lexicon Project και την Ισμήνη Πεπέ.
Τη συναυλία θα ανοίξουν μουσικά φοιτητικά συγκροτήματα του Α.Π.Θ.

Η είσοδος για το κοινό είναι ελεύθερη.