Ενημερωτική Ομιλία με θέμα: “Η οικονομική ύφεση (2008-2009)”

Η Επιτροπή Πολιτιστικής Πολιτικής σας ενημερώνει ότι η δεύτερη ομιλία της σειράς «Παγκόσμια Οικονομική Κρίση και Οικονομικές Πολιτικές», με ομιλητή τον επίκουρο καθηγητή Πολιτικής Οικονομίας του ΑΠΘ, κ. Γ. Δουράκη,  θα δοθεί στο Αμφιθέατρο ΙΙΙ (υπόγειο)  του ΚΕ.Δ.Ε.Α.* τη Δευτέρα 24 Οκτωβρίου στις 19:00.

Η εκδήλωση απευθύνεται στην πανεπιστημιακή κοινότητα και το ευρύ κοινό.

Ακολουθεί η θεματική διάρθρωση της ομιλίας: Τίτλος: "Η οικονομική ύφεση (2008-2009)"

• Κρίση «δημιουργικής καταστροφής» ή συστημική κρίση;

• Βιομηχανική παραγωγή, ανεργία, διεθνές εμπόριο και χρηματιστήρια στη σημερινή κρίση και στη Μεγάλη Ύφεση του Μεσοπολέμου.

• Η νομισματική και η δημοσιονομική πολιτική τότε και τώρα.

• Πλήρης απασχόληση: το κράτος ως «εργοδότης εσχάτης ανάγκης».

• Παγκόσμια οικονομική κρίση ή κρίση των προηγμένων χωρών;

• Η στρατηγική διαφωνία ΗΠΑ-Ευρωζώνης για την αντιμετώπιση της οικονομικής κρίσης.

• Το σχίσμα «Βορρά»-«Νότου» στο εσωτερικό της Ευρωζώνης.   *εξυπηρετούν οι γραμμές του ΟΑΣΘ, 17,24,37 – Στάση Φοιτητική Λέσχη