Ενημερωτική Ομιλία με θέμα: «H Παγκόσμια Οικονομική Κρίση και Οικονομικές Πολιτικές».

Η Επιτροπή Πολιτιστικής Πολιτικής σας ενημερώνει ότι η πέμπτη και τελευταία ομιλία της σειράς «Παγκόσμια Οικονομική Κρίση και Οικονομικές Πολιτικές», με ομιλητή τον επίκουρο καθηγητή Πολιτικής Οικονομίας του ΑΠΘ, κ. Γ. Δουράκη,  θα δοθεί στο Αμφιθέατρο ΙΙΙ (υπόγειο)  του ΚΕ.Δ.Ε.Α.* την Δευτέρα 14 Νοεμβρίου στις 19:00.

Η εκδήλωση απευθύνεται στην πανεπιστημιακή κοινότητα και το ευρύ κοινό. Ακολουθεί η θεματική διάρθρωση της ομιλίας:

Τίτλος: Στρογγυλό τραπέζι: υπάρχει ελπίδα; •Η παγκόσμια οικονομία εισέρχεται σε μια νέα, επικίνδυνη φάση: επίκεντρο των χρηματοοικονομικών κλυδωνισμών είναι η Ευρωζώνη, αλλά οι συνέπειες θα είναι δραματικές για ολόκληρο τον πλανήτη. •Απαιτείται συντονισμός των οικονομικών πολιτικών με στόχο την αντιμετώπιση των αιτιών της κρίσης: 1)Αυστηρή ρύθμιση του διεθνούς χρηματοπιστωτικού συστήματος και περιορισμός της οικονομικής και πολιτικής επιρρ0ής των τραπεζών. 2)Ένα γενναιόδωρο «Ιωβηλαίο Χρέους», για να ανακουφιστούν τα υπερχρεωμένα νοικοκυριά και τα δημοσιονομικά ευάλωτα κράτη και να ενισχυθεί η αγοραστική δύναμη. 3)Άμεση απεμπλοκή από τις ολέθριες πολιτικές λιτότητας και υιοθέτηση επεκτατικών νομισματικών και δημοσιονομικών πολιτικών, που θα αποβλέπουν στην πλήρη απασχόληση, στην ανάπτυξη και στον περιορισμό των εισοδηματικών ανισοτήτων. 4)Αποκατάσταση των εμπορικών ανισορροπιών στην παγκόσμια οικονομία (πλεονασματική Κϊνα – ελλειμματικές ΗΠΑ) και στην Ευρωζώνη (πλεονασματικός «Βορράς» – ελλειμματικός «Νότος»).

* Λεωφόρος Γ΄ Σεπτεμβρίου – Εξυπηρετούν οι γραμμές ΟΑΣΘ 17,24,37 – Στάση Φοιτητική Λέσχη