Εορτασμός της εθνικής επετείου της 25ης Μαρτίου

Ο επίσημος εορτασμός της εθνικής επετείου της 25ης Μαρτίου θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 25 Μαρτίου 2015 στις 6.30 μ.μ. στην Αίθουσα Τελετών του του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Ύστερα από την Εισήγηση του Πρύτανη του ΑΠΘ, Καθηγητή Περικλή Α. Μήτκα,

τον πανηγυρικό της ημέρας θα εκφωνήσει ο Κοσμήτορας της Σχολής Καλών Τεχνών, Καθηγητής Ξενοφών Σαχίνης, με θέμα: “Ζωγραφιές” για την Επανάσταση.

Η Τελετή θα αρχίσει με το Κοντάκιο του Ακαθίστου Ύμνου Τη Υπερμάχω Στρατηγώ από τη Χορωδία «Γιάννης Μάντακας» του ΑΠΘ, υπό τη διεύθυνση του Πέτρου Μπεκιαρίδη. Το Μουσικό Μέρος της εκδήλωσης περιλαμβάνει Αποσπάσματα από την «Καντάτα Ελευθερίας» του Χρήστου Λεοντή. Συμπράττουν η Συμφωνική Ορχήστρα του Α.Π.Θ. και η Χορωδία «Γιάννης Μάντακας» του Α.Π.Θ., υπό τη διεύθυνση του Δημήτρη Δημόπουλου.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ-ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ