Επίσημος Εορτασμός της Ημέρας του Αγίου Δημητρίου της 96ης Επετείου της Απελευθέρωσης της Θεσσαλονίκης και του Έπους του ’40

Ο Πρύτανης του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης Καθηγητής κ. Αναστάσιος Κ. Μάνθος έχει την ευχαρίστηση να σας προσκαλέσει στην εκδήλωση που θα πραγματοποιηθεί με την ευκαιρία του εορτασμού της ημέρας του Πολιούχου της Θεσσαλονίκης Αγίου Δημητρίου, της 96ης Επετείου της απελευθέρωσης της πόλης και του έπους του ‘40, στην Αίθουσα Τελετών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης την Κυριακή 26 Οκτωβρίου 2008 και ώρα 18.30’.
Η Α.Ε. ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Κύριος Κάρολος Παπούλιας θα τιμήσει την εκδήλωση με την παρουσία του.
Πέρας προσέλευσης ώρα 18.15’

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΕΛΕΤΗΣ

Είσοδος των Πρυτανικών Αρχών και της Συγκλήτου

ΕΝΑΡΞΗ ΤΕΛΕΤΗΣ
Απολυτίκιο Αγίου Δημητρίου
Χορωδία «Γιάννης Μάντακας» του Α.Π.Θ.
Διευθυντής Χορωδίας: Πέτρος Μπεκιαρίδης

Εισήγηση του Πρύτανη καθηγητή Αναστασίου Κ. Μάνθου

Ο Πανηγυρικός της ημέρας από τον καθηγητή του Tμήματος Φιλολογίας κ. Ιωάννη Ν. Καζάζη με θέμα:Η πόλη του Αγίου Δημητρίου σε νέο ρόλο:  Η φιλολογική παράδοση της βυζαντινής Θεσσαλονίκης ως έμπνευση για τη σύγχρονη παρέμβαση του Α.Π.Θ. στα Παρευξείνια Πανεπιστήμια.

ΜΟΥΣΙΚΟ ΜΕΡΟΣ
L.V. BEETOVEN